Szturm na mały ZUS

Ponad 5 tysięcy firm z województwa lubelskiego zgłosiło się w ciągu miesiąca do „małego ZUS”. Na początku lutego rozszerzona została grupa przedsiębiorców uprawnionych do korzystania z ulgi. Na składkach można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.


– W samym województwie lubelskim do ZUS wpłynęło od lutego ponad 5,3 tys. nowych zgłoszeń od przedsiębiorców. Ta liczba może jeszcze nieco wzrosnąć, bo dokumenty można było złożyć także pocztą tradycyjną, a wtedy liczy się data stempla. Większość przedsiębiorców z rejestracją czekała na ostatni moment – poinformowała w minioną środę Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Najwięcej wniosków dotarło do ZUS w Lublinie – prawie 2 tysiące.

Przypomnijmy, że 1 lutego weszły w życie zmiany w „małym ZUS”. Grupa przedsiębiorców uprawnionych do ulgi została rozszerzona. Aktualnie może z niej korzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych. Wcześniej próg był niemal dwa razy niższy. Oszczędność w składkach może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej, która wynosi około 362 zł.

Nowi zainteresowani mieli miesiąc na zgłoszenie się do „małego ZUS”. Termin minął w poniedziałek, 2 marca. Samo zgłoszenie to jednak nie wszystko. – Trzeba jeszcze dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za luty. To w nich przedsiębiorca korzystający z „małego ZUS” wskazuje niezbędne dane: przychód z 2019 roku, ubiegłoroczny dochód i formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jednoosobowe firmy muszą przesłać dokumenty do 10 marca (wtorek – aut.), a pozostali przedsiębiorcy – do 16 marca (poniedziałek – aut.) – wylicza M. Korba. Dokumenty rozliczeniowe muszą też złożyć przedsiębiorcy, którzy już w styczniu byli na „małym ZUS” na starych zasadach, a w lutym dalej korzystali z ulgi już na nowych zasadach.

W tych samych terminach trzeba też opłacić składki w nowej, obniżonej wysokości. – W wyliczeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na „małym ZUS” pomaga internetowy kalkulator na stronie eskladka.pl. Ulgowe składki zależą od ubiegłorocznego dochodu przedsiębiorcy. Kwota, od której oblicza się składki, to minimum 780 zł, czyli 30% minimalnego wynagrodzenia – dodaje Korba. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here