Tak daleko, a tak blisko

Za pośrednictwem portalu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina „spotkał się” z Remigijusem Šimašiusem, merem Wilna

Prezydent Krzysztof Żuk na Placu Litewskim, a mer Remigijus Šimašius – w stolicy Litwy – wirtualne „spotkanie” mają za sobą włodarze Lublina i Wilna.


Lublin we współpracy z Wilnem, Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz jedną z litewskich fundacji, stworzył projekt „Portal”. Chodzi o betonowy obiekt symbolizujący wirtualne drzwi, który pojawił się na Placu Litewskim. Instalacja poprzez kamery i duży okrągły ekran, wykorzystując internet, przekazuje obraz między Lublinem i Wilnem.

– Portal jest przepustką do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii poprzez „wizualny most” mieszkańcy obydwu mogą doświadczyć uczucia, zwanego „overview effect” – doznania, którego do tej pory mogli zaznać astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu – w taki sposób opisują urządzenie przedstawiciele lubelskiego Ratusza. Podobne pojawiło się w Wilnie. Główną ideą inicjatywy jest „stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, dla instytucji i organizacji”.

Za pośrednictwem portalu „spotkali się”: Krzysztof Żuk, prezydent Lublina oraz Remigijus Šimašius, mer Wilna.

– Obaj prezydenci docenili tą sprzyjającą łączeniu ludzi z odległych zakątków inicjatywę, zauważając zainteresowanie, jakim przechodnie po obydwu stronach portalu obdarzają okrągłą, betonową instalację – zapewniają przedstawiciele lubelskiego ratusza.

Z „Portalu” mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać do końca lipca. Zachęca do tego Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. – Projekt pozwala nam na wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym między Lublinem a Wilnem. Jest miejscem zjednoczenia się miast, zachęca do poznawania nowych ludzi i kultur, a także jest miejscem dialogu i komunikacji, przez co stajemy się sobie bliżsi – uważa Stepaniuk-Kuśmierzak. TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here