Tak dla in vitro od państwa

Politycy PO zbierający podpisy pod projektem ustawy „Tak dla in vitro” na pl. Litewskim

Politycy Platformy Obywatelskiej chcą, by państwo znowu finansowało in vitro. W ubiegłym tygodniu lubelscy działacze PO rozpoczęli zbiórkę pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro” przywracającej refundowanie tej metody leczenia niepłodności z budżetu państwa.


Refundowanie leczenia niepłodności metodą in vitro przez państwo wprowadził w 2013 roku rząd PO-PSL. Po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, rząd premier Beaty Szydło wycofał się z tego programu. Choć u podstaw takiej decyzji leżały kwestie światopoglądowe i nieakceptowanie tej metody przez Kościół, oficjalnie uzasadniono, że budżetu państwa nie stać na finansowanie tego programu w sytuacji, kiedy inni ciężko chorzy muszą się leczyć prywatnie, za swoje pieniądze.

W ubiegłym tygodniu PO rozpoczęła zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej finansowanie in vitro przez państwo. Według jej założeń, od przyszłego roku, w każdym kolejnym budżecie państwa na ten cel powinno być zapisane co najmniej 500 mln zł.

W ubiegłym tygodniu przed lubelskim ratuszem i na placu Litewskim podpisy pod projektem zbierali posłowie KO Marta Wcisło i Michał Krawczyk, radna sejmiku Bożena Lisowska, miejscy radni PO, w tym przewodniczący rady Jarosław Pakuła oraz przewodniczący wojewódzkich struktur Platformy, Stanisław Żmijan.

– W Polsce problem niepłodności dotyka nawet 1,5 mln par, a jesteśmy jednym z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej, w których zabiegi In vitro nie są finansowane na szczeblu centralnym. Uważamy, że Polakom absolutnie należy się szansa zostania rodzicami i pomoc ze strony państwa – mówiła posłanka, Marta Wcisło.

Akcja zbierania podpisów będzie kontynuowana w Lublinie i innych miastach, a także w biurach poselskich PO w całym regionie. ZM