Tak im poszły egzaminy

W ubiegłym tygodniu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała dokładne statystyki dotyczące tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie z naszego województwa osiągali wyniki zbliżone do średniej ogólnopolskiej, ale szkoły z Lublina i Świdnika jak zwykle wypadły lepiej.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbył się pod koniec maja i obejmował trzy przedmioty – język polski, matematykę i wybrany język obcy. Wyniki uczniowie poznali 1 lipca, a w ubiegłym tygodniu OKE w Krakowie, która „ocenia” prace uczniów z województw; lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego opublikowała szczegółowe wyniki dotyczące powiatów, gmin i szkół.

Jak już informowaliśmy, w tym roku uczniowie z naszego województwa z testu z języka polskiego zdobyli średnio 61 proc. punktów; z matematyki 56 proc., a z języka angielskiego – 64 proc. Te statystyki od średniej ogólnopolskiej różnią się nieznacznie. W skali całego kraju absolwenci podstawówek uzyskali średnio 60 proc. z j. polskiego, 57 proc. z matematyki i 67 proc. z j. angielskiego, który wciąż niezmiennie pozostaje najchętniej wybieranym językiem obcym na egzaminach.

Patrząc na średnie osiągane przez ósmoklasistów w powiatach i gminach województwa lubelskiego uczniowie podstawówek z Lublina, tak jak w latach ubiegłych, mogą mieć powody do zadowolenia – z j. polskiego osiągali średnio 67 proc. punktów, z matematyki – 68 proc. i 78 proc. z języka angielskiego. To najwyższe średnie w całym województwie. Dla porównania uczniowie z Zamościa osiągali odpowiednio 66, 62 i 74 proc.; z Białej Podlaskiej – 59, 59 i 68 proc., a z Chełma 63, 58, i 70 proc. Niektóre lubelskie szkoły mogą pochwalić się jeszcze wyższymi średnimi, zwłaszcza te prywatne. I tak biorąc pod uwagę np. egzamin z j. polskiego uczniowie SP im. Bolesława Chrobrego zdobywali średnio 80 proc. punktów; uczniowie z SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej i SP nr 57 im. J. Kochanowskiego – 78 proc.

Egzaminy z matematyki bardzo dobrze poszły w SP im. Bolesława Chrobrego – 94 proc., SSP im. S. F. Klonowica – 86 proc., Międzynarodowej SP „Paderewski” – 85 proc., Prywatnej SP im. Królowej Jadwigi – 89 proc.

Egzamin z języka angielskiego w większości szkół wypadł dobrze lub bardzo dobrze, ale tu również nie brak szkół, które się wyróżniają. I tak np. ósmoklasiści z SP im. Bolesława Chrobrego napisali egzamin z tego przedmiotu średnio na 97 proc.; taki sam wynik osiągnęli uczniowie z SSP im. S. F. Klonowica, a tylko nieco słabiej wypadł „Paderewski” – 95 proc.

W Świdniku niewiele gorzej

W tym roku w Świdniku do egzaminów podeszło ok. 460 uczniów. Ich wyniki nie odbiegają znacznie od tych osiąganych przez uczniów z Lublina. Średnia Świdnika z języka polskiego to 65 proc. punktów, z matematyki – 67 proc., a z j. angielskiego – 79 proc. Statystycznie najlepiej egzamin poszedł uczniom SP nr 7. Język polski napisali średnio na 71 proc., matematykę na 72 proc., a j. angielski na 87 proc. Uczniowie z SP nr 5 z języka polskiego zdobywali przeciętnie po 67 proc., matematyki – 68 proc., z j. angielskiego – 80 proc. Uczniowie SP nr 4 język polski napisali średnio na 62 proc., matematykę na 69 proc., j angielski na 70 proc. Uczniowie SP nr 3: język polski – 57 proc., matematyka – 58 proc., język angielski – 71 proc. (opr. w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here