Tak świętujemy unię lubelską

Spacerująca po ulicach Lublina szlachta i zbrojni, król Zygmunt August w królewskiej karocy wraz z Janem Kochanowskim w asyście straży przybocznej, inscenizacje walk i pojedynków, pokazy dawnych rzemiosł, zabaw i tańców dworskich, a także koncerty muzyki dawnej – tak w Lublinie świętowano w miniony weekend 450-lecie zawarcia unii polsko-litewskiej. To nie koniec uroczystości – w poniedziałek zaplanowano Dzień Unii Lubelskiej!


Główne obchody jubileuszu rozpoczęły się 28 czerwca. Nieprzypadkowo, bo tego dnia w 1569 roku została ogłoszona unia polsko-litewska, zwana unią lubelską. Świętując tę rocznicę, mieszkańcy miasta i wszyscy, którzy w tym czasie odwiedzili Lublin, mogli wybrać się w prawdziwą podróż w czasie.

Wielki obóz szlachty i zbrojnych na placu Litewskim

Plac Litewski, którego nazwa nawiązuje do przekazów o obozowaniu na jego terenie posłów litewskich podczas sejmu lubelskiego w roku 1569, miejsce, w którym znajduje się pomnik Unii Lubelskiej, na czas jubileuszu zamienił się w wielkie obozowisko – miejsce rekonstrukcji obozów szlachty polskiej i litewskiej, goszczące przedstawicieli różnych formacji zbrojnych.

Mieszkańcy Lublina mieli okazję zapoznać się z rozrywkami z XVI wieku, obejrzeć pokazy ówczesnych ubiorów, inscenizacje walk i pojedynków, pokazy dawnych rzemiosł, zabaw i tańców dworskich. Chętni mogli brać udział w grach i zabawach nawiązujących do epoki unii lubelskiej, uczestniczyć w warsztatach związanych z obyczajowością i kulturą materialną tego okresu i poczuć atmosferę dawnych czasów, a także zobaczyć pokazy rzemiosł: kaligrafii, kowalstwa, produkcji świec, bicia monet i tkactwa.

Plac Litewski stał się również sceną koncertów muzyki dawnej. Można było posłuchać koncertów Orkiestry św. Mikołaja – „Między Wschodem a Zachodem” oraz zespołu Alta, zatytułowanego „Muzyka Złotego Wieku – Jan z Lublina i jego Europa” .

Na zakończenie dwóch dni obozowania przy akompaniamencie rogów i bębnów z placu Litewskiego wyruszył barwny korowód w kierunku placu Giedroycia, gdzie herold w obecności posłów polskich i litewskich obwieścił zakończenie sejmiku i ogłosił porozumienie w sprawie zawarcia nowej unii polsko-litewskiej, a zbrojni oddali z broni czarnoprochowej salwę na wiwat.

Marszałkowie Sejmu RP i Senatu RP uczcili jubileusz

W niedzielę do Lublina na uroczystości upamiętniające 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej przyjechali także marszałkowie sejmu i senatu, przewodniczący Sejmasu Litwy (litewski sejm) oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi i goście zagraniczni z Litwy, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Czech i Węgier. Obchody rozpoczęła msza św. w archikatedrze lubelskiej. Następnie goście na placu Litewskim złożyli kwiaty pod pomnikiem unii lubelskiej, a potem przenieśli się do Centrum Spotkania Kultur. Tam odbyło się uroczyste spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa oraz debata przewodniczących parlamentów: „450. rocznica Unii Lubelskiej. Europejskie znaczenie dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw”

Uroczystościom w CSK towarzyszyła oficjalna prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego z okazji 450-lecia.

Dzień Unii Lubelskiej

To nie koniec uroczystości. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Dzień Unii Lubelskiej, przypadający na poniedziałek 1 lipca. Na dziedzińcu Zamku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, w której udział wezmą liczne delegacje zagraniczne i zaproszeni goście. Sesja będzie tłumaczona na polski język migowy.

Po sesji wyruszy barwny, renesansowy korowód z zamku na plac Litewski. Tego dnia w bazylice oo. Dominikanów odbędzie się premiera oratorium „(po)mosty” Piotra Selima z udziałem lubelskiego chóru Kantylena.

Dzień Unii Lubelskiej uatrakcyjni przelot akrobacyjnej grupy wojskowych samolotów Biało-Czerwone Iskry nad placem Litewskim (około godz. 15). Po oficjalnych uroczystościach na placu Litewskim będzie miało miejsce wydarzenie plenerowe o charakterze happeningu edukacyjno-kulturalnego, polegające na odtworzeniu przez modeli ubranych w kostiumy wzorowane na tych z obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” „żywego obrazu”.

O godz. 18 na scenie na placu Litewskim zostanie wystawione widowisko teatralno-muzyczne „Klechdy lubelskie” nawiązujące do historii zawarcia unii lubelskiej, ukazujące życie ówczesnego miasta, emocjonujące spory i negocjacje polityczne. W widowisku wezmą udział: Lubelska Federacja Bardów oraz Poławiacze Pereł Improv Teatr, a wszystko to w scenografii nawiązującej do XVI wieku.

Obchody jubileuszu potrwają do 4 lipca. Codziennie, do czwartku o godz. 16:30, będzie można wybrać się na spacer z przewodnikami „Śladami unii lubelskiej” (początek na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego na Zamku).

Festiwal Dzieci

Na placu Litewskim, przed Wydziałem Politologii UMCS, przez cztery dni głównych obchodów, od piątku do poniedziałku zaplanowano atrakcje dla najmłodszych – piknik rodzinny „Lato na placu Litewskim: Festiwal Dzieci” organizowany przez Centrum Kultury. Były animacje, gry i zabawy, a także mini plac zabaw dla najmłodszych. Nie zabrakło również wyzwań fizycznych: wyścigów na drewnianych konikach czy skoków w jutowych workach. Maluchy mogły poznać dawne, nieco już zapomniane gry, takie jak m. in. gra w kulki czy kamienie, toczenie obręczy lub koła. Na placu Litewskim pojawiły się też ogromne szachy i warcaby oraz domki z wielkich kart. BS