Takie zakończenie roku szkolnego

Bez apelu, bez akademii, bez uroczystych pożegnań uczniów. Takie będzie tegoroczne zakończenie roku szkolnego w chełmskich szkołach. Będzie polegało na szybkim, wyliczonym co do minuty, wręczeniu świadectw, np. w przedsionkach szkół.

Zakończenie roku szkolnego wypada w piątek, 26 czerwca br. O tradycyjnych apelach i akademiach, podczas których uczniom wręczano świadectwa, wyróżnienia i nagrody, w tym roku nie ma mowy. Rodzice uczniów chełmskich szkół od kilku tygodni zadawali sobie pytania, jak w związku z epidemią będzie wyglądało zakończenie roku szkolnego.

– Z uwagi na reżim sanitarny obowiązujący w okresie pandemii koronawirusa Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało zalecenia dla dyrektorów placówek oświatowych dotyczące odbioru świadectw przez uczniów – informują w Biurze Prasowym UM Chełm. – Zgodnie z wytycznymi kierownik jednostki może zarządzić odbiór świadectw w trybie indywidualnym. Wówczas wskazana musi zostać godzina ich odbioru dla danej klasy czy grupy uczniów. Istnieje również możliwość, aby uczeń odebrał swoje świadectwo w innym dniu.

W praktyce w chełmskich szkołach w większości będzie wyglądało to tak, że uczniowie poszczególnych klas, podzieleni na jeszcze mniejsze grupy, mają odbierać swoje świadectwa podczas krótkich spotkań, wyznaczonych co kilkanaście minut. Na przykład zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 11 w Chełmie będzie wyglądać tak, że uczniowie poszczególnych klas przyjdą do szkoły do wyznaczonych wejść: klasy „a” – wejście od strony parkingu, klasy „b” – wejście główne, klasy „c” – wejście od strony łącznika do sali gimnastycznej, klasy „d” – wejście od strony sali konferencyjnej.

Według zamieszczonej na stronie internetowej „Jedenastki” informacji: „…Spotkania poszczególnych klas odbędą się w odstępach 50-minutowych z podziałem każdej klasy na trzy grupy (grupy wymieniają się co 15 min.), np. I grupa numery 1-10, druga 11-21 i trzecia 22 i powyżej. Świadectwa będą wydawane w przedsionku, bez możliwości wejścia na teren szkoły. Dokumenty wydają wychowawcy. Uczniowie, którzy nie zgłoszą się po świadectwa, będą je mogli odebrać w dowolnej chwili, w sekretariacie szkoły…”.

Dyrektorzy chełmskich szkół przypominają uczniom o obowiązku zachowania dystansu społecznego podczas odbierania świadectw. (t)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here