Tanie oferty rozbudziły nadzieje

Do istniejących obiektów SP nr 52 dobudowany zostanie budynek dydaktyczny w kształcie litery „L” oraz parterowa stołówka (wizualizacja)

Na pokaźne oszczędności zanosi się na przetargu na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie. Czy dzięki temu da się zrealizować inne inwestycje oświatowe, które ze względu na brak środków nie znalazły się w tegorocznym budżecie?

Inwestycja w SP nr 52 zakłada budowę nowej „części dydaktycznej” w kształcie litery „L” po północno-zachodniej stronie istniejącego budynku szkoły. Nowo wybudowana część będzie połączona z istniejącą. Segment będzie miał dwie kondygnacje i panele fotowoltaiczne na dachu oraz podpiwniczenie, gdzie znajdą się szatnie i pomieszczenia techniczne. – Nowy obiekt będzie dopasowany nie tylko wysokością, ilością kondygnacji i wyglądem elewacji do istniejącej szkoły, ale także kolorystyką i kształtem dachu, by docelowo stanowił on zwarty kompleks – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

W ramach przedsięwzięcia powstanie też „część żywieniowa” o powierzchni ponad 550 metrów kwadratowych z kuchnią i stołówką dla 184 uczniów. Będzie tam można przygotować nawet 1500 posiłków dziennie. – Planowany obiekt będzie parterowy i znajdą się w nim pomieszczenia przeznaczone na kuchnię i jadalnię, a także pomieszczenia techniczne: zmywalnia, rozdzielnia i pokój socjalny – wylicza Głazik.

Do przetargu na opracowanie projektu i wykonanie tych prac (postępowanie prowadzone jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”) stanęło aż siedem firm, a oferty opiewają na kwoty od 17,9 mln do 25,2 mln zł, czyli dużo niższe niż gotowe było wydać miasto (25,6 mln zł.) Wszystko wskazuje na to, że przetarg uda się rozstrzygnąć, a jeśli najtańsza oferta spełnia wszystkie wymagania, to miasto zaoszczędzi ok. 6,7 mln zł.

Na sprawne sfinalizowanie przetargowych procedur i podpisanie umowy z wykonawcą czekają mieszkańcy Felina. – Lokalna społeczność poczyniła wiele starań, by ta inwestycja mogła dojść do skutku. Wielokrotnie w tej sprawie zarówno z prezydentem Krzysztofem Żukiem, jak i wiceprezydentem ds. inwestycji i rozwoju – Arturem Szymczykiem, spotykała się rada rodziców. Mamy nadzieję, że rozbudowa szkoły zakończy się w 2023 roku – mówi Arkadiusz Gołębiowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Felin.

Dzielnice zacierają ręce

Z kolei w innych dzielnicach mają nadzieję, że dzięki oszczędnościom w przetargu na rozbudowę SP nr 52, uda się wprowadzić do budżetu dodatkowe, równie długo oczekiwane, inwestycje oświatowe w ich okolicy. W urzędniczych szufladach czekają bowiem gotowe projekty m.in. budowy nowej hali sportowej w SP 15 przy ul. Elektrycznej, przebudowy boisk na terenie SP 22 (ZSO 5) przy ul. Rzeckiego, budowy stadionu lekkoatletycznego obok SP 28 przy ul. Radości czy też dokończenia rewitalizacji kompleksów boisk na działkach SP 30 przy ul. Nałkowskich i SP 31 przy ul. Lotniczej.

Pilnego remontu wymaga także sfatygowana elewacja Przedszkola nr 2 przy ul. Lawinowej. Urzędnicy nie wykluczają, że faktycznie, któreś z tych zadań uda się wpisać do tegorocznego budżetu, ale z ostatecznymi decyzjami trzeba się wstrzymać do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przetargu na rozbudowę SP 52. – Aktualnie trwa analiza złożonych w przetargu ofert. Polega ona na weryfikacji zdolności wykonawców do realizacji zamówienia publicznego oraz ocenie ofert pod względem wszystkich kryteriów punktowych. O możliwych oszczędnościach będzie można mówić dopiero po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą – zastrzega Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Marek Kościuk, GR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here