Tarcza 3.0. Jak skorzystać?

Najnowsza wersja tarczy antykryzysowej (3.0) przyznaje zwolnienie ze składek nowym grupom firm. Teraz skorzystają także przedsiębiorcy, których dochód nie przekracza 7 tys. zł oraz ci, którzy płacą tylko składkę zdrowotną na „uldze na start”.

– Nowe przepisy dają prawo do zwolnienia ze składek kolejnym grupom. Z umorzenia skorzystają osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą przed 1 kwietnia tego roku, a ich dochód nie przekracza 7 tysięcy złotych w pierwszym miesiącu, za który występują o zwolnienie. Otrzymają zwolnienie ze składek, nawet jeśli ich przychody są wyższe niż dotychczasowy limit, czyli 15 681 złotych.

Z umorzenia w ZUS skorzystają również osoby, które płacą tylko składkę zdrowotną na „uldze na start”. W przypadku tych dwóch nowych grup umorzeniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone – tłumaczy Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. Jak podkreśla, dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy.

Tarcza 3.0 uprawnia też do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy rozpoczęli swoją działalność przed 1 kwietnia br. roku, podczas gdy jej wcześniejsze wersje wykluczały firmy założone w lutym i marcu. – Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu. Przykładowo we wniosku składanym w maju kwietniowy przychód powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu – wyjaśnia G. Uścińska.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że jego sytuacja materialna wykazana w poprzednim wniosku nie uległa poprawie. (opr. pc)