Targi Edukacyjne przeżyły oblężenie

XV Targi Edukacyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku połączone były z Regionalnym Kongresem Zawodowym, którego gościem honorowym była Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.


Targi Edukacyjne to największe wydarzenie skupiające ponad stu wystawców z wschodniej Polski. Odbyły się w dniach 14-15 marca 2019 r. na terenie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Targów Lublin S.A. Przez dwa dni w jednym miejscu można było zapoznać się z ofertą liceów ogólnokształcących, szkół branżowych, techników czy uczelni wyższych zarówno z naszego regionu, jaki i innych miast.

Na poszczególnych stanowiskach czekali uczniowie i nauczyciele prezentujący w ciekawy sposób ofertę edukacyjną swojej placówki. Dodatkowo na targach pojawili się też wydawcy edukacyjni, pracownicy biur karier, bibliotek czy księgarni językowych. Wydarzeniu towarzyszyły występy szkolnych chórów, zespołów muzycznych, tanecznych czy pokazy mody.

Jedną z ciekawszych propozycji był pokaz mody „okularowej” uczniów z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Gen. F. Kleeberga w Lublinie. Atrakcją tegorocznych targów była też możliwość połączenia się online z Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie. Chętni mogli odbyć wirtualną wycieczkę po Arktyce z wykorzystaniem gogli VR.

Zawodówki wracają do łask

W tym roku z Targami połączony był pierwszym w naszym województwie Regionalny Kongres Zawodowy. Podobne kongresy odbywają się od 1 marca w całym kraju. Ich zadaniem jest zaprezentowanie ogromnego potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe i techniczne w poszczególnych województwach. Jak się okazuje, nasz region może być dumny ze szkolnictwa zawodowego i branżowego.

– Odrodzenie kształcenia zawodowego i branżowego na Lubelszczyźnie się powiedzie, tylko trzeba do tego ogromnego zainteresowania wszystkich stron – mówiła wiceminister edukacji Marzena Machałek. – Nadal na temat kształcenia zawodowego spotykam się z mitami. Pierwszy to taki, że mamy zbyt mało uczniów w tym systemie kształcenia. Jest ich dużo, ale problemem jest tu trafność, jakość i efektywność kształcenia zawodowego i branżowego – dodała.

Jak podkreślała wiceminister, w planach rządu są istotne zmiany w ustawodawstwie o szkolnictwie zawodowym: szkolna nauka ma być prowadzona we współpracy z przedsiębiorcami, zwiększy się też jakość egzaminów zawodowych. Już teraz technika i szkoły branżowe naszego regionu są mocno związane z pracodawcami, współpracując z ponad 3000. Tylko w ubiegłym roku lubelskie szkoły zawodowe przystąpiły do współpracy z takimi firmami, jak: PGE Dystrybucja S.A., PKP LHS, Fabryka Cukierków Pszczółka czy Grupa Azoty Puławy. Wielu absolwentów może liczyć na zatrudnienie zaraz po ukończeniu nauki.

Przed uczniami szkół podstawowych i gimnazjów trudna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, która w tym roku odbywa się w cieniu protestów nauczycieli. Do szkół ruszy w tym roku podwójny rocznik absolwentów i choć rekrutacja prowadzona jest na podstawie dwóch różnych podstaw prawnych i do różnych klas, to w liceach, które w dalszym ciągu są na pierwszym miejscu wśród wyborów uczniów, może być w tym roku tłoczno.

Czy młodzież liczniej zdecyduje się na naukę zawodu, pokażą tegoroczne wyniki rekrutacji. W zeszłym roku, pomimo propozycji kształcenia w 21 zawodach, uczniów nie przyciągnęły szkoły branżowe, czyli dawne „zawodówki”. Swoją tegoroczną ofertę szkoły przedstawią po 23 marca. Nabór do szkół ponadgimnazjalnych ruszy 14 maja br.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here