Tata prawie jak mama

Przy okazji przypadającego 23 czerwca Dnia Ojca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał tatom, że oni również mogą korzystać z zasiłku macierzyńskiego i coraz częściej to robią. W ubiegłym roku taki zasiłek w naszym województwie pobrało ponad 7,6 tys. panów.


– Tata nowonarodzonego dziecka ma prawo do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, na którym otrzymuje zasiłek macierzyński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. To świadczenie pobrało w ubiegłym roku z ZUS 7,6 tys. mężczyzn z województwa lubelskiego – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Ale to nie wszystko. Rodzice mają do dyspozycji także 32-tygodniowy urlop rodzicielski, który mogą między sobą elastycznie dzielić. Praktyka pokazuje, że ojcowie rzadko korzystają z tego prawa. W ubiegłym roku, w naszym regionie, na skorzystanie z niego zdecydowało się zaledwie 129 panów, co oznacza, że na każde sto osób przebywających na takim urlopie, przypadał tylko jeden mężczyzna.

– Ojciec może również przejąć ostatnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że mama dziecka z nich zrezygnuje. W szczególnych okolicznościach panowie mogą być na urlopie macierzyńskim jeszcze dłużej: gdy mama dziecka zmarła, przebywa w szpitalu, ma znaczną niepełnosprawność lub porzuciła dziecko. W województwie lubelskim zasiłek na urlopie macierzyńskim pobrało z ZUS w ubiegłym roku 402 mężczyzn. Stanowili ponad 3 proc. osób otrzymujących takie świadczenie – podsumowuje M. Korba.

Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here