Teatr nieduży, frajdy moc

W dniach 12-14 listopada w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie miał miejsce 16. Festiwal Teatrów Niewielkich. Jest to doroczne wydarzenie adresowane zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów w każdym wieku, z całego kraju.

Drugi weekend listopada w WOK obfitował w spektakle takiej właśnie formuły. Festiwal Teatrów Niewielkich odbywa się w Lublinie od 16 lat – to przedsięwzięcie o zasięgu ogólnopolskim, mające charakter konkursu. Jego pomysłodawcą i dyrektorem jest Henryk Kowalczyk – twórca alternatywnego teatru Scena 6 z lat 70. ub. wieku.

– Ten przegląd stanowi przypomnienie, że popis jednego aktora był pierwszym teatrem na świecie. A dla twórców mierzących się z bardzo trudnym rodzajem wypowiedzi artystycznej, jakim jest monodram, niewiele jest miejsc na wymianę doświadczeń scenicznych. Już samo przygotowanie monodramu czy sztuki kameralnej wcale nie jest łatwe, uwagę widza trzeba skupić na sobie od pierwszych sekund na scenie – podkreślają organizatorzy. Brak w nim podziału na kategorie, nie ma tu certyfikatów i barier wiekowych, co daje możność spotkań twórców amatorskiego ruchu teatralnego z zawodowymi aktorami i konfrontowania się na scenie.

– Nasze wydarzenie ma na celu tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej, podnoszenie kompetencji kulturalnej społeczeństwa w zakresie wiedzy o teatrze oraz inicjowanie nowych działań z zakresu sztuki scenicznej. Szczególnie dotyczy to osób twórczych w środowiskach, które na co dzień nie mają możliwości kontaktu z tego typu teatrem, w przyjaznej atmosferze – mówi Artur Sępoch, dyrektor WOK.

Duża ranga mini festiwalu

Festiwal Teatrów Niewielkich jest kierowany do środowisk twórczych z całej Polski. Do Lublina zjechali artyści z najdalszych zakątków kraju, m.in. z Zielonej Góry, Poznania, Słupska, Malborka, Zabrza, Dębicy, Jarosławia, Chełmna, Krakowa. Nie zabrakło prezentacji twórców z Lublina. Region reprezentowały Łęczna, Zwierzyniec, Ulan-Majorat i Biała Podlaska.

Uroczyste otwarcie FTN nastąpiło w piątek, 12 listopada. Do późnego wieczora na scenie WOK występowali kolejni uczestnicy konkursu. W sobotę festiwal rozpoczął się o godz. 9 warsztatami z Radą Konsultantów. Następnie warsztat dla uczestników poprowadził Wojciech Tremiszewski. Ten aktor i edukator teatralny z Gdyni zaprezentował także dwa mistrzowskie monodramy: „Trener” oraz „Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej”. A prezentacje konkursowe znów trwały do nocy. W niedzielę organizatorzy zaprosili na warsztaty już o 8.30. Po nich trwały kolejne przesłuchania teatrów, aż do chwili ogłoszenie wyników około godziny 16.

Uczestników oceniało jury w składzie: Henryk Kowalczyk, Urszula Brytan-Golejewska, Mieczysław Wojtas, Wojciech Tremiszewski. Nagrodę główną: 2 tys. zł otrzymała Martyna Strychalska z Poznania za spektakl pt. „Więcej grzechów nie pamiętam” (reż. Daniel Stachuła). Nagrody po 1 tys. zł odebrali: Karol Wnuk z Krakowa za spektakl „Nawrócenie” – w którym dostarcza widzom wielu wzruszeń i prawdę przekazu w ramach przejrzyście skomponowanej opowieści o trudnych relacjach syna i matki – podkreśliło jury. A także Grzegorz Piekarski ze Słupska za spektakl „Wyznania” – a w nim rozpaczliwy głos bezradności w walce z własną tożsamością seksualną (reż. Stanisław Miedziewski). Pomniejsze nagrody otrzymali: Marta Łaska z Białej Podlaskiej za monodram „Decyzja”, Aldona Karska z Zabrza za spektakl „Oblubienica”, Alicja Stankiewicz ze Zwierzyńca za monodram „Runaway”. A nagrodę specjalną Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie odebrał lubelski aktor Przemysław Gąsiorowicz – za wieloletnią współpracę artystyczną z Festiwalem Teatrów Niewielkich. Wręczono też cztery wyróżnienia.MAR

Festiwal obrósł tradycją

Zapoczątkowano go w 2005 roku, a ideą tego projektu było stworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej, podnoszenie kompetencji kulturalnej społeczeństwa w zakresie wiedzy o teatrze. W zamiarze organizatorów było i jest inicjowanie nowych działań z pola sztuki scenicznej, zwłaszcza w środowiskach, które na co dzień nie mają możliwości kontaktu z teatrem. Wydarzenie organizuje Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Fundacja Sztuki im. Brunona Schulza. Współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Festiwal ma też patronat honorowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here