Teatr Stary wkroczy w III stulecie

Jeszcze nie przebrzmiały wydarzenia jubileuszu „Starego” – podwójny celebrowany w tym roku, a już lubelski teatr ogłasza repertuar na rok przyszły.

Kto pragnie zasiąść na widowni przy ul. Jezuickiej 18 winien już teraz postarać się o bilety.

200 lat istnienia, z czego 10. rok od renowacji gmachu i ponownego wejścia w obieg kultury wyższej – to formuła jubileuszu Teatru Starego w Lublinie. Stąd „200/10”, specjalny wieczór z tej okazji, miał tu miejsce 10 grudnia. Marcin Masecki i jego 10-osobowy big-band zagrali Pierwszy Koncert Fortepianowy dedykowany „Staremu”. Ten kompozytor, dyrygent i solista w swym inauguracyjnym wykonaniu dzieła zapewnił widowni moc niezapomnianych wrażeń – słyszymy od szczęśliwców z zaproszeniami na wydarzenie.

Najważniejszym akcentem jubileuszu był jednak 18 czerwca, kiedy to aktorzy Jadwiga Jankowska-Cieślak i Krzysztof Globisz zostali laureatami nagrody „Gong Danutki”, przyznawanej podczas Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”. Wręczono je w sobotę wieczorem podczas koncertu na Rynku Starego Miasta w Lublinie. Nagrodę w imieniu Jankowskiej-Cieślak odebrał Jan Peszek, odczytując jej list adresowany do uczestników wydarzenia. – To ogromny zaszczyt, gdyż patronka Festiwalu jest osobą piękną, nietuzinkową, wybitną, zapisaną w historii polskiej kultury złotymi zgłoskami. Cieszy mnie to tym bardziej, że miałam zaszczyt być Danusi Szaflarskiej koleżanką w pracy. I jest to wspomnienie jednego z piękniejszych okresów mojego życia zawodowego. Dziękuję zatem Danusi, jak również Lublinowi za to wyróżnienie – zaznaczyła wybitna aktorka.

W trakcie koncertu „Vivat Teatr Stary” wystąpili m.in. Dorota Miśkiewicz, Magda Umer, Grzegorz Turnau i Kuba Badach, a na scenie pojawili się też dotychczasowi laureaci Nagrody Gong Danutki przyznawanej przez Teatr Stary: Janusz Gajos, Krystyna Janda i Jan Peszek.

Po intensywnym obejściu podwójnego jubileuszu rześki „Stary” nie zwalnia tempa rozwoju.

Oto na stronie internetowej oraz w kasie trwa już sprzedaż biletów na I kwartał przyszłego roku.

Nie tylko spektakl i koncerty

Ponownie zaprasza miłośników sztuki scenicznej na spektakl „Lear”, wyjątkową premierę z okazji jubileuszu 200-lecia istnienia Teatru Starego. W niej Andrzej Seweryn, jako tytułowy szalony, szekspirowski król naznacza tę scenę swym mistrzostwem.

W nowym sezonie teatr pokaże również poruszający spektakl „5:00 UA”. Stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej – pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego – jest oparty na ich osobistych przeżyciach i doświadczeniach wojny. Inną ciekawą propozycją dla teatromanów, która łączy w zaskakujący sposób świat sztuki i sportu są „Chopcy z Roosvelta” – muzyczna opowieść o piłkarzach Górnika Zabrze osadzona w czasach świetności klubu – latach 70. Na scenę powrócą także znane i lubiane produkcje: „Czarny mnich” z brawurową rolą Jana Peszka, a także spektakl muzyczny „Boogie Street” wypełniony piosenkami Leonarda Cohena w wykonaniu m.in. Renaty Przemyk.

W styczniu zagości tu Robert Więckiewicz z zespołem RGG i ciekawym projektem „Planeta Lem” na styku muzyki improwizowanej, literatury i aktorstwa. Zespół RGG występuje w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja). Punktem wyjścia koncertu jest najnowsza płyta grupy, której nowatorskie tworzywo muzyczne wzbogacono o fragmenty dzieł Stanisława Lema (pochodzące m.in. z powieści Solaris) w interpretacji Więckiewicza.

Na scenie muzycznej ponadto zespół Sorry Boys oraz recital Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Z solowym występem pojawi się także artysta, którego nie trzeba przedstawiać. Anthony Strong wystąpi 1 i 2 marca w aranżacjach klasyków swingu przygotowanych na potrzeby trasy „Easy Sailing”, a prowadzenie koncertu zapewni Marcin Kydryński. W marcu też powróci lubiany przez publiczność cykl „Siesta w drodze”, w której znów u Kydryńskiego jedna z bogiń gatunku fado Fábia Rebordão.

Wraca codzienność teatru

Wtorkowe (o godz. 18) spotkania z cyklu „Bitwa o kulturę / literaturę” przyniosą debaty m.in. na temat mody, językoznawstwa i muzyki. Warto wiedzieć, że wszystkie debaty z tego cyklu, spotkania towarzyszące projekcjom filmowym, a także niektóre spektakle są tłumaczone na polski język migowy. W nowym roku w teatrze będzie dostępne także urządzenie, które ułatwi osobom z niedosłuchem pełniejsze korzystanie z jego wydarzeń.

W ofercie dla najmłodszych widzów teatr przygotował m.in. nowy spektakl „Lulajka” Teatru Atofrii, a także przypomni własne produkcje: „Skarb” oraz „Las się żyje”. Powraca także lubiany cykl dla najmłodszych widzów, nawet do 3 lat, cykl „Mała muzyka” przygotowany i prowadzony przez Ewę Kuszewską.

Co poniedziałek o godz. 18 „Stary” tradycyjnie zaprasza na seanse filmowe. Wśród planowanych projekcji nie zabraknie nowości, a także spotkań z wyjątkowymi gośćmi – to np. Agnieszka Smoczyńska, reżyserka nagrodzonego na festiwalu w Cannes filmu „Silent Twins”.

W foyer Teatru cały czas jest dostępna także stała ekspozycja poświęcona historii naszego teatru – jej rozwinięciem jest strona internetowa dostępna pod adresem: https://200.teatrstary.eu

Repertuar na styczeń

16-go o godz. 18 Kino w Teatrze Starym wyświetli „Serce dębu” (reż. Laurent Charbonnier, Michel Seydoux) Francja 2021; 17-go o godz. 18 Bitwa o literaturę: „Zawsze tyłem do kierunku jazdy” gość Sylwia Chutnik, prowadzenie Michał Nogaś; 18-go. o godz. 19 koncert „Planet LEM”- RGG & Robert Więckiewicz; 21-go o godz. 19 Koncert „Nocna cisza. Kolędy” śpiewają Marek Napiórkowski, Artur Lesicki; 22-go. o godz. 17 Spektakl dla dzieci „Las się żyje”; 23-go o godz. 18 Kino w Teatrze Starym: „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska/USA/W. Brytania 2022 – po projekcji spotkanie z Agnieszką Smoczyńską; 24-go o godz. 18 Bitwa o kulturę – prowadzenie Łukasz Drewniak; 27-go o godz. 19 i 28-go o godz. 17 spektakl ukraiński „5:00. UA” – Teatr Miejski w Gliwicach, Teatr Mały Tychy – po pierwszym spektaklu spotkanie z twórcami; 29-go o godz. 17 Filmowa niedziela: „Miś Bamse na wulkanie” (reż. Christian Ryltenius) Szwecja 2021; 30-go o godz. 18 Staromiejskie zaprasza: „Bracia Lumiére” (reż. Thierry Frémaux) Francja 2016; 31-go o godz. 18 Bitwa o literaturę: „Grzebanie w języku” gość Jerzy Jarniewicz, prowadzenie Grażyna Lutosławska.

A co w lutym?

3-go o godz. 19 i 4-go o godz. 17 spektakl „Chopcy z Roosvelta” Teatr Nowy w Zabrzu – po pierwszym spektaklu spotkanie z twórcami; 5-go o godz. 16 i 17:30 Warsztaty dla dzieci do 3 lat „Mała muzyka”, prowadzenie Ewa Kuszewska; 6-go o godz. 18 Kino w Teatrze Starym: „Lombard” (reż. Łukasz Kowalski) Polska 2022; 8-go o godz. 19 koncert Sorry Boys „Renesans”; 12-go o godz. 16 i 17:30 spektakl dla dzieci (1-5 lat) „Lulajka” – Teatr Atofri; 13-go o godz. 18 Kino w Teatrze Starym: „Fucking Bornholm” (reż. Anna Kazejak) Polska 2022; 14-go o godz. 18 Bitwa o literaturę. Prowadzi Grażyna Lutosławska; 17-go i 18-go o godz. 19 spektakl „Czarny Mnich” Teatru Starego; 19-go o godz. 17 ten sam spektakl; 20-go o godz. 18 Kino w Teatrze Starym: „Baby Broker” (reż. Hirokazu Koreeda) Korea Pd. 2022; 21-go o godz. 18 Bitwa o kulturę: „W trybie awaryjnym”, goście Anna Pięta, Areta Szpura, prowadzi Grażyna Lutosławska; 22-go o godz. 19 koncert zespołu Bluszcz „Nowy Pop”; 26-go o godz. 17 Filmowa niedziela: „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” (reż. Anna Błaszczyk) Polska 2022; 27-go o 18 Staromiejskie zaprasza: „Jeszcze wyżej!” (reż. Fred C. Newmeyer, Sam Taylor) USA 1923; 28-go o godz. 18 Bitwa o kulturę, prowadzenie Łukasz Drewniak.

Program na marzec

1-go i 2-go o godz. 19 koncert Anthony Strong „Easy Sailing” – prowadzi Marcin Kydryński; 4-go o godz. 16 i 19 spektakle „O dwóch doktorach i jednej pacjentce” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie – po drugim spektaklu spotkanie z twórcami; 5-go o godz. 16 i 17:30 warsztaty dla dzieci do 3 lat: „Mała muzyka”; 6-go o godz. 18 Kino w teatrze Starym: „Ennio” (reż. Giuseppe Tornatore) Włochy/Niderlandy/Belgia/Japonia 2022; 7-go o godz. 18 Bitwa o kulturę: „Na swoim miejscu” gość Ewa Pobłocka, prowadzi Grażyna Lutosławska; 10-go o godz. 19 koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem Macieja Muraszko; 12-go o godz. 16 i 17:30 spektakle dla dzieci w wieku 2,5-5 lat „Skarb” Teatru Starego w Lublinie; 16,17 i 18-go o godz. 19 spektakle „Boogie Street” Teatru Starego w Lublinie, a 19-go ten sam spektakl o godz. 17; 20-go o godz. 18 Kino w Teatrze Starym: „Stracone złudzenia” (reż. Xavier Giannoli) Francja/Belgia 2021; 21-go o godz. 18 Bitwa o literaturę – prowadzi Michał Nogaś; 22-go o godz. 18 i o 21 śpiewaczka gatunku fado Fábia Rebordão w koncercie z cyklu „Siesta w drodze”; 26-go o godz. 17 Filmowa Niedziela: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona” (reż. Tina Mackic) Szwecja 2022; 27-go o godz. 18 Kino Staromiejskie zaprasza: „Szalony Piotruś” (reż. Jean-Luc Godard) Francja 1965; 28-go o godz. 18 Bitwa o kulturę – prowadzi Łukasz Drewniak.

Kwietniowe propozycje

2-go o godz. 16 i 17:30 Warsztaty dla dzieci w wieku do 3 lat: „Mała muzyka”, prowadzenie: Ewa Kuszewska; 14-go o godz. 20 ponownie spektakl „Lear” Teatru Starego w Lublinie – z tłumaczeniem na PJM, a 15. i 16-go to samo przedstawienie o godz. 20.

Rezerwacje teatr przyjmuje osobiście, telefonicznie i mailowo pod nr tel. 81 466 59 25 lub 663 111 243, adres e-mail: info@teatrstary.eu od godziny 10. Możliwy jest też tradycyjny sposób zakupu biletów na poszczególne wydarzenia w kasie teatru. Instytucja zaprasza też na oprowadzania kuratorskie po wystawach i wnętrzach w kolejne niedziele – o ich godzinach należy dowiadywać się telefonicznie.

Marek Rybołowicz