Tenisowa przebudowa

Blisko 2,3 mln zł będzie kosztowała przebudowa kortów tenisowych przy ul. Fabrycznej w Świdniku. Nowy obiekt okazał się droższy niż pierwotnie zakładano. Pierwsi gracze mają z niego skorzystać jeszcze w październiku tego roku.
Przetarg na inwestycję cieszył się dużym zainteresowaniem firm budowlanych. Zgłosiły się do niego cztery spółki, które zaproponowały zbliżoną cenę za wykonanie przedsięwzięcia, bo od blisko 2,3 mln zł do ponad 2,8 mln zł. Inwestycja okazała się droższa niż pierwotnie zakładali przedstawiciele miasta. Na jej wykonanie mieli zagwarantowane w budżecie prawie 1,97 mln zł. Ostatecznie władze miejskie postanowiły brakująca kwotę dołożyć i rozstrzygnąć przetarg. Wygrało przedsiębiorstwo z Radomia. Przebudowa kortów będzie kosztowała 2,26 mln zł. Inwestycja ma się rozpocząć jak najszybciej.
– Umowę z wykonawcą już podpisaliśmy. W minioną środę przekazaliśmy plac budowy – informuje Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Zanim przedsiębiorca przystąpi do budowy, wcześniej będzie musiał przeprowadzić rozbiórkę obecnych kortów, budynku z zapleczem sanitarnym, ogrodzenia od strony ul. Fabrycznej i chodników. Beton uzyskany podczas wyburzeń ma zostać przeznaczony na utwardzenie dróg na terenie miasta. Do wycinki przeznaczono również 86 drzew rosnących przy obecnych kortach.

Jak będzie wyglądał kompleks po przebudowie? W jego skład wejdą cztery korty tenisowe o powierzchni 2,7 tys. mkw.. Każdy z nich będzie wyposażony w automatyczne nawadnianie. Cały plac zostanie oświetlony. Przy kortach powstanie również betonowa ściana, przeznaczona do treningowej gry w tenisa. Teren będzie wyposażony również w zadaszone trybuny ze 108 miejscami dla widzów. Cztery z nich będą zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych.
Na potrzeby zawodników i widzów powstanie także jednokondygnacyjny budynek zaplecza o powierzchni nieco ponad 180 mkw. Znajdzie się w nim sala analiz gry (pokój sędziów), pomieszczenia i szatnie dla trenerów, szatnie i łazienki dla zawodników i zawodniczek, a także ogólnodostępne toalety dla widzów. Budynek pomieści również magazyn.
Na terenie posesji zostanie posadzone 86 drzew: klony, jarzębiny, brzozy i sosny.
Zgodnie z dokumentacją przetargową inwestycja ma być gotowa 31 października br. To pierwszy etap przebudowy obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej. Trwa właśnie opracowywanie dokumentacji na budowę kompleksu basenów zewnętrznych i pływalni pod dachem. Kolejnym etapem będzie przebudowa istniejącej hali na obiekt sportowo – widowiskowy.
Budowa basenów może się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie prawdopodobnie finansowana w całości z miejskiego budżetu. Przebudowa całego kompleksu sportowego jest wstępnie wyceniana na ok. 40 mln zł. (kal)