Testowali autobus na baterie

Testy autobusu ARP E-Vehicles wypadły bardzo pomyślnie

Świdnicki ratusz przymierza się do stworzenia własnej komunikacji miejskiej. Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną po ukończeniu budowy dworca przesiadkowego i budowy ul. Solidarności. Obsługiwać kursy w obrębie miasta mogłyby elektryczne, zeroemisyjne autobusy. Taki pojazd w ubiegłym tygodniu zaprezentowała władzom Świdnika spółka ARP E-Vehicles z Solca Kujawskiego.

Autobus, który testowano w Świdniku, ma 65 miejsc, w tym 23 siedzące. Po naładowaniu ma zasięg 140 kilometrów; jest wyposażony w klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi i porty do ładowania telefonów.

Autobus został zaprojektowany przez polskich konstruktorów i inżynierów, i w większości (w 60 proc.) wykonany z podzespołów od krajowych producentów.

– Autobus elektryczny produkowany przez ARP E-Vehicles jest odpowiedzią na potrzeby samorządów i spółek operatorskich w zakresie rozwoju bezemisyjnego transportu publicznego. Umieszczenie baterii pod podłogą przełożyło się na łatwość jego prowadzenia oraz zwiększyło poziom bezpieczeństwa podróży – mówił Mariusz Wdowczyk, prezes ARP E-Vehicles, podczas konferencji „Autobus elektryczny w każdej gminie”.

Okazję do obejrzenia nowoczesnego autobusu mieli m.in. burmistrz Waldemar Jakson i jego zastępca Marcin Dmowski.

– Wrażenia są bardzo pozytywne – ocenia wiceburmistrz. – Myślę, że dwa takie autobusy w zupełności wystarczyłyby, aby obsługiwać wewnętrzną komunikację miejską; mogłyby one zastąpić linię 35. Miasto się rozrasta i jest wiele miejsc, do których komunikacja nie dojeżdża. Ważny jest również aspekt ekologiczny.

Mieszkańcy liczą, że niebawem spółka ARP użyczy miastu autobus na dłużej, tak aby o jego zaletach mogli przekonać się sami pasażerowie. Tym razem autobus zajechał do Świdnika „na chwilę”, w drodze do Chełma, gdzie przez kilka dni będzie udostępniany na najbardziej obleganych liniach.

Niewykluczone jednak, że za jakiś czas takie autobusy będą jeździć po Świdniku. Przypomnijmy, że miasto stara się o dofinansowanie na komunikację elektryczną w ramach Funduszy Norweskich. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here