To będą najbardziej ekskluzywne apartamenty w Lublinie

Były już budynek Instytutu Stomatologii, a następnie Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego powstał w 1976 r. W 1998 r. został przebudowany. Ma ponad 4 tys. mkw. powierzchni. Teraz zyska nowoczesną bryłę, a lokale w nim będą w najwyższej klasie użyteczności. Obok powstaną także dwa apartamentowce

Znamy plany spółki Helvetia, która za ponad 15 milionów kupiła od Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nieruchomości przy ul. Karmelickiej 7. 6-piętrowy gmach mieszczącego się do niedawna w tym miejscu Stomatologicznego Centrum Klinicznego UM, zamieni się w ekskluzywny apartamentowiec. Na nieco ponad półhektarowej działce powstaną także dwa kolejne budynki w standardzie, jaki trudno sobie w Lublinie wyobrazić. Sprzedaż Apartamentów Staromiejskich, bo tak nazywać się będzie inwestycja w sercu miasta, rozpocznie się jeszcze w tym roku!


Teren przy ul. Karmelickiej 7 od dawna budził spore zainteresowanie lubelskich deweloperów. Po decyzji o budowie nowego Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki uczelnia postanowiła sprzedać nieruchomość. Już w 2017 roku znalazł się nabywca skłonny zapłacić ok. 11 mln zł. Na przeszkodzie do sfinalizowania transakcji stanęły jednak wątpliwości związane z własnością działki. Później niewiele brakowało, by nieruchomość za 11 mln 77 tys. zł, kupiła developerska spółka Idea Invest, która jako jedyna stanęła do licytacji, ale do podpisania umowy nie doszło. Ostatecznie udało się dopiero za trzecim razem.

Spośród kilku oferentów, najwięcej bo aż 15 020 000 zł wylicytowała spółka Helvetia, której udziałowcami są lublinianie: Rafał Siejka, Piotr Kowalczyk i Wojciech Lutek. – 12 kwietnia dokonano przeniesienia własności nieruchomości przy ul. Karmelickiej 7 w Lublinie aktem notarialnym na rzecz Helvetia, w wykonaniu zobowiązania wynikającego z umowy warunkowej sprzedaży – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego. Inwestor mógł zatem zwrócić się już do lubelskiego Ratusza z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. I taki wniosek wpłynął do urzędu.

– Dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usługowego na budynek mieszkalny wielorodzinny, budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami w parterze i wydzieleniu działki pod pas drogowy na nieruchomości złożonej z działek nr ewid. 75/7, 75/4 położonej przy ul. Karmelickiej 7/Zielonej 3a – potwierdza Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina. Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy została wydana w czwartek, 6 maja.

– Nie precyzuje ona liczby budynków, mieszkań oraz ich powierzchni. Podane w projekcie koncepcyjnym parametry nie muszą być realizowane. Są one dowolne pod warunkiem nie przekroczenia gabarytów określonych w decyzji – informuje Monika Głazik i dodaje, że w decyzji została wyznaczona obsługa komunikacyjna dla terenu inwestycji od ul. Karmelickiej. Jest to droga kategorii gminnej.

W zagospodarowaniu terenu należy mieć na uwadze planowane poszerzenie i urządzenie pasa drogowego oraz dla nowych budynków zapewnienie minimum miejsc postojowych dla samochodów w liczbie minimum 0,7 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny oraz 1 mp na 10 m2 powierzchni użytkowej usług – zaznacza M. Głazik.

O tym, co dokładnie powstanie przy ul. Karmelickiej chętnie opowiedział tygodnikowi Piotr Kowalczyk, jeden z udziałowców Helvetia Sp. z. o.o.

– To będą najbardziej ekskluzywne apartamenty w Lublinie i regionie, dla tych osób, których marzeniem było zamieszkać na Starym Mieście – mówi P. Kowalczyk. – Przyświeca nam idea centrotwórcza, wprowadzania do centrum miasta mieszkaniówki, przywracania go do życia. Gdy na deptaku w kamienicach pojawiły się lokale usługowe, centrum zaczęło się wyludniać, my odwrócimy ten trend.

Apartamenty Staromiejskie, bo tak nazywać się będzie nasza inwestycja, tworzyć będą trzy budynki, w tym przywrócimy świetność gmachowi dawnego Stomatologicznego Centrum Klinicznego, które zyska nowoczesną bryłę, a lokale w nim będą o najwyższej klasie użyteczności. Na ostatnim piętrze znajdzie się zielony ogród. Do apartamentowców będzie można dotrzeć od ulicy Świętoduskiej i Staszica – zdradza szczegóły inwestycji P. Kowalczyk.

Apartamenty Staromiejskie zaprojektują architekci z pracowni Studio 3, firmy, która przenosi na polski grunt doświadczenie nabyte przez jej założyciela Jerzego Korszenia w pracowniach projektowych na terenie USA i Niemiec. Jednym z ostatnich projektów pracowni Studio 3 w Lublinie była Unia Art Residence przy Al. Racławickich, nieopodal Centrum Spotkania Kultur.

Rezerwacja i sprzedaż mieszkań oraz lokali usługowych w Apartamentach Staromiejskich ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Inwestor nie podaje na razie ceny za metr kwadratowy, jaką trzeba będzie zapłacić. Biorąc pod uwagę lokalizację, a także standard, w jakim mają zostać wybudowane mieszkania należy spodziewać się, że będzie to co najmniej 15 tysięcy złotych za mkw., a może nawet i więcej. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here