To nie tak, że nic się nie robi

Bezkrwawa walka między radnym powiatowym a gminnym trwa. Urażony zarzutami ze strony Marcina Łopackiego, jakoby podatki mieszkańców Pokrówki szły na marne, Marek Chybiak przedstawił całą listę inwestycji we wsi – zarówno tych zrealizowanych, jak i zaplanowanych na ten rok. Długa przemowa radnego przyćmiła wszystkie punkty obrad i wprawiła w osłupienie kolegów z samorządu.

Zaczęło się od tego, że w styczniu radny gminy Chełm, Marek Chybiak, opublikował na Facebooku listę zaplanowanych w tegorocznym budżecie gminy inwestycji na terenie jego rodzimej Pokrówki i nieskromnie przy tym dodał, że 6 z 8 zadań zostało ujętych w projekcie po jego wnioskach. A to dolało oliwy do ognia. Radny powiatowy i były kandydat na fotel wójta gminy, Marcin Łopacki, na przykładzie braku chodnika przy ul. Wiosennej zarzucił, że przy takim budżecie gminy i takich wpływach z podatków mieszkańców można by o wiele więcej zrobić w Pokrówce. Potyczka słowna szybko przeszła na grunt polityki – Chybiak wytknął, że jego poprzednicy (w tym ci z PSL) sami nic nie wskórali, na co Łopacki szybko przypomniał mu, że w wyborach samorządowych on sam startował z komitetu PSL. W mig rozgorzała awantura, a samorządowcy zaczęli się kłócić (o czym pisaliśmy w tekście „Radni jak przekupki”). Zarzuty Łopackiego, jakoby radny gminny mijał się z prawdą, ubodły Chybiaka do tego stopnia, że radny gminny zawziął się i wystąpił do urzędu o pełne dane dotyczące podatków i wykazu inwestycji. Po miesiącu, w pełni przygotowany, na ubiegłotygodniowym posiedzeniu rady wygłosił monolog, z którego jasno wynika, że kwota wydana w poszczególnym roku na inwestycje we wsi znacznie przewyższa wpływy z podatków (wszystkie zrealizowane w Pokrówce inwestycje za obecnej kadencji pochłonęły w sumie 3.066.438,96 zł). Koledzy z rady omal nie wyskoczyli przy tym z butów.
– Nie ma możliwości wyliczenia kwot podatków wpłacanych przez mieszkańców sołectwa Pokrówka i Pokrówka-Bazylany. Szacunkowo można przyjąć, że proporcje wynoszą 50 do 50 proc., czyli ok. 200 tysięcy złotych. Z tego około 50 proc. to wpłaty mieszkańców ul. Wiosennej, czyli około 100 tysięcy złotych – wylicza Marek Chybiak. – Realizowane w latach 2015-2017 inwestycje przy Wiosennej to: przebudowa ulicy w ramach „schetynówki”: Pokrówka-Krzywice-Rożdżałów odcinek 1.800 m (284.700 złotych), budowa sieci wodociągowej (80.000 złotych), przebudowa drogi asfaltem plus parking ulica Wiosenna „bloki” (200.100 złotych), przebudowa dróg kruszywem około 400 metrów (43.700 złotych), wymiana opraw oświetlenia (30.000 złotych), projekty na boisko i parking przy (20.000 złotych), remont świetlicy z wymianą pieca gazowego oraz montaż altany wraz z podłożem z kostki. Ogólna wartość to 700 tysięcy złotych przy wpłacie podatku za trzy lata około 300 tysięcy złotych – mówi Chybiak.
Jak wynika z przedstawionych przez radnego wyliczeń, ogólna wartość zaplanowanych na 2018 roku inwestycji przy ulicy Wiosennej to około 316.000 zł przy planowanej wpłacie ok. 100.000 zł podatku, zaś w całym sołectwie Pokrówka – 543.000 zł przy wpłacie podatku ok. 200.000 zł. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here