To zaszczyt porównywalny do olimpijskiego złota

Uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Wójtowiczowi odbyła się w ubiegły wtorek w Trybunale Koronnym

Tomasz Wójtowicz, złoty medalista igrzysk olimpijskich i mistrz świata w siatkówce, jeden z najlepszych zawodników w historii tego sportu, został Honorowym Obywatelem Lublina!

Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Wójtowiczowi, lublinianinowi, który w najbliższą środę (22 września) obchodził będzie 68. urodziny wręczył podczas wtorkowej uroczystości w Trybunale Koronnym Prezydent Miasta Krzysztof Żuk, podkreślając, że nadanie tego tytułu jest wyrazem wdzięczności dla Jego zasług związanych z budowaniem międzynarodowej pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportowego.

Jest również podziękowaniem za wysiłek, jaki włożył w działalność na rzecz popularyzacji siatkówki. – Inicjatywa środowiska sportowego i radnych Rady Miasta trafiła na niezwykle ważną postać lubelskiego sportu. Ta inicjatywa nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Panu Tomaszowi Wójtowiczowi wydaje się przychodzić w najlepszym momencie i dla osoby Pana Tomasza, jak i również lubelskiego sportu, ponieważ mamy dzisiaj wielkie sukcesy w wielu dyscyplinach, także w ukochanej siatkówce – podkreślał prezydent K. Żuk.

Tomasz Wójtowicz dziękując za wyróżnienie mówił ze wzruszeniem: – Tu się urodziłem, tu mieszkałem, tu zacząłem stawiać pierwsze kroki siatkarskie i tu powróciłem po zakończeniu mojej kariery. Zawsze w rozmowach w różnych miejscach Polski czy świata podkreślałem, że jestem lublinianinem, że to miasto jest drogie mojemu sercu. Zdobyłem w życiu wiele wyróżnień, medali i nagród różnego rodzaju, ale honor jaki mnie dziś spotyka jest niewątpliwie porównywalny do zdobycia olimpijskiego złota, które dla sportowca jest ukoronowaniem jego kariery.

Honorowe Obywatelstwo mojego miasta Lublina jest bez wątpienia najbliższe mojemu sercu. Mogę w tym miejscu obiecać, że dopóki pozwolą mi na to siły, będę promował to miasto i jeżeli w jakikolwiek sposób będę mógł przyczynić się do jego promocji czy też rozwoju chociażby na niwie sportowej będę z tego bardzo dumny. Jeszcze raz dziękuję państwu radnym za zaszczyt, honor jaki dziś mnie spotkał – mówił T. Wójtowicz.

W sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Wójtowiczowi, stosowną uchwałę Rada Miasta podjęła na sesji 25 marca tego roku. BS