Tradycja ich pasją

Kolejna odsłona z cyklu „Społecznicy i działacze wśród nas”. Prezentujemy działalność Koła Gospodyń Wiejskich z Horodyska w gminie Leśniowice, które zainicjowało ciekawe wydarzenie kulturalne – „Żniwowanie”. Tegoroczna edycja już w najbliższą niedzielę nad zalewem „Maczuły” w Horodysku.

To jedno z młodszych stażem kół gospodyń wiejskich w powiecie chełmskim. Za to prężnie działa. Piszemy o nim, bo 18 lipca br. w malowniczej scenerii nad zalewem „Maczuły” w Horodysku mieszkańcy gminy Leśniowice i powiatu chełmskiego będą mogli uczestniczyć w kolejnej edycji „Żniwowania”.

Inicjatorkami tego przedsięwzięcia są panie z KGW w Horodysku na czele z jego prezes – Ewą Szornal. KGW w Horodysku powstało w lutym 2019 r., a jego statutowym celem jest działalność oświatowo – kulturalna w środowiskach wiejskich. Koło tworzy dwadzieścia członkiń, które poprzez swoje działania chcą kultywować tradycje ludowe i regionalne.

Prezes E. Szornal wspomina, że kiedyś ludzie musieli się przy żniwach bardzo napracować i należy im się za to szacunek, a młodsi powinni pamiętać, jak wyglądało życie na wsi. Pomoc sąsiedzka była czymś naturalnym, ludzie razem pracowali, żartowali, śpiewali, integrowali się. E. Szornal chciała przybliżyć młodemu pokoleniu w widowisku to, jak kiedyś wyglądało żęcie kłosów ze śpiewem na ustach, wiązanie przewróseł, układanie snopów.

Poprzednie edycje „Żniwowania”, gdy wcielano się w role dawnych żniwiarzy i przy muzyce ludowych grajków prezentowano używane niegdyś narzędzia i stroje, cieszyły się wielkim zainteresowaniem. „Żniwowanie” było częścią projektu realizowanego dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury i przy współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach.

Nagranie rejestrujące „Żniwowanie” i ludowe obrzędy zostało też docenione na szczeblu wojewódzkim. KGW w Horodysku wystartowało w ogłoszonym w ubiegłym roku przez Urząd Marszałkowski w Lublinie konkursie pod nazwą „Piękno tradycji we współczesnym świecie”. Horodyskie KGW zdobyło w nim nagrodę główną – 20 tys. zł – na zakup strojów ludowych. Stroje te zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego „Żniwowania”.

– To wydarzenie kulturalne jest inicjatywą Koła Gospodyń Wiejskich w Horodysku, z którym bardzo dobrze nam się współpracuje. Cieszymy się, że są u nas osoby tak zaangażowane w życie kulturalne i społeczne gminy – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

Horodyskie KGW wspiera inicjatywy, przyczyniające się do rozwoju gminy Leśniowice. Jest współzałożycielem Spółdzielni Socjalnej „Słowianka”. Panie z KGW stoją na stanowisku, że pamięć o tradycji i promocja lokalnej kultury to jeden z priorytetów gminy. (mo)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here