Trądzik im niestraszny

Uczniowie z III LO im. Unii Lubelskiej przekonują, że z trądzikiem można sobie radzić. Stworzyli projekt społeczny, w którym namawiają młodzież do szukania pomocy w problemach skórnych.


– #trądzikNIEtabu to inicjatywa, poprzez którą ukazujemy problem, jakim jest trądzik. Tworzymy materiały edukacyjne, a także zbieramy wokół siebie ludzi szukających pomocy – informuje Aleksandra Efir, liderka projektu. Wspólnie z Jakubem Hazy, Michałem Zuchem, Przemysławem Kitą i Mikołajem Szymoniakiem przygotowała cykl spotkań i szkoleń w lubelskich i świdnickich szkołach, a także warsztaty ze specjalistami od makijażu i wizażu.

– Zauważyliśmy, że dla wielu naszych rówieśników trądzik jest bardzo wstydliwym problemem, a wciąż zbyt mało wiemy o dobrej pielęgnacji cery – dodaje Aleksandra. Swój projekt uczniowie intensywnie promują w mediach społecznościowych: na Instagramie i Facebooku. Udało im się także przeprowadzić prelekcje na temat trądziku w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

#trądzikNIEtabu to część praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii”, polegającej na samodzielnym stworzeniu projektu społecznego. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Najlepsze projekty wyróżniane zostają „Złotymi Wilkami”, nagrodami wręczanymi na oficjalnej gali finałowej przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych i szefów wielkich firm. Projekt lubelskich licealistów 16 kwietnia został wyróżniony „Brązowym Wilkiem” jako najlepszy projekt w instytucji w której był realizowany. Swoim patronatem honorowym objął go także prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Emilia Kalwińska