Tragiczna historia i wspólna pamięć o Sobiborze

W dniach 11-14 października odbyła się trzecia edycja międzynarodowego projektu badawczo-edukacyjnego „Tragiczna historia – wspólna pamięć”. Uczestniczyła w nim młodzież z Polski, Holandii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Białorusi – łącznie ok. stu osób. Realizacja tegorocznego spotkania młodzieży odbyła się dzięki współpracy Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i Muzeum we Włodawie przy wsparciu finansowym holenderskiej prowincji Gelderland.

 

Młodzież przez kilka dni poznawała na miejscu dzieje stosunków polsko-żydowskich na naszych terenach, okoliczności powstania i funkcjonowania Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Młodzi ludzie mieli niepowtarzalną okazję poznawania na włodawskiej ziemi atmosfery tamtych straszliwych dni. Pomocne w tym były zwłaszcza warsztaty prowadzone w Muzeum. Byli także na Majdanku, gdzie odwiedzili tamtejsze muzeum.
14 października na terenie BHOZ w Sobiborze uczestnicy wysłuchali informacji o obozie przekazanych przez Dariusza Pawłosia – prezesa Fundacji PNP. O rezultatach prac wykopaliskowych w Sobiborze i przyszłości upamiętnienia tego miejsca mówił starosta Andrzej Romańczuk. Na zakończenie pobytu w Sobiborze młodzież i delegacje oficjalne uczciły pamięć pomordowanych, składając wieńce i paląc znicze pod mauzoleum z prochami zamordowanych.
– Ten czas zbrodni nie może być nigdy zapomniany, aby nigdy się nie powtórzył – mówił starosta A. Romańczuk. – Obóz śmierci w Sobiborze to wielka hańba na honorze człowieka. To, co nigdy nie powinno mieć miejsca, stało się. To tu, ponad 70 lat temu, w majestacie zbrodniczej ideologii nienawiści mordowano masowo Żydów. W komorach gazowych zginęło niemal 200 tys. Żydów. Nazistowska zbrodnia właśnie tu osiągnęła szczyty swojego odczłowieczenia. Nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć. Bo tylko pamięć o ofiarach powoduje, że ich śmierć nie była nadaremna.
W uczczeniu 73. rocznicy powstania w Sobiborze wzięli udział m.in.: starosta A. Romańczuk, Clemens Corniejle – komisarz króla z holenderskiej prowincji Gelderland, Paweł Nakonieczny – wicemarszałek województwa, Kees van Baak, Peter Plug i Fleur van der Schalk – trzej wiceprzewodniczący parlamentu prowincji Gelderland, reprezentant prowincji – Doede Sijtsma, Dariusz Pawłoś – przewodniczący zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. (pk)