Tragiczna historia i wspólna pamięć

(24 października) Prawie 80 uczniów z 80-tysięcznego miasta Kefar Sawa w Izraelu odwiedziło I LO im. T. Kościuszki we Włodawie. Młodzież z Izraela była zachwycona przyjęciem przez „kościuszkowców”, zwłaszcza zajęciami warsztatowymi w klasach z polskimi uczniami.

Gości z Kefar Sawa przyjęli na boisku szkolnym starosta Andrzej Romańczuk i dyrektor Arlena Krawczuk. Młodzi Żydzi byli bardzo zainteresowani nie tyle wspólną historią, co bardziej współczesnością i planami swoich rówieśników z Włodawy.
Młodzież izraelska przez cały dzień dni poznawała swoich rówieśników i skomplikowane i tragiczne dzieje stosunków polsko-żydowskich na naszych terenach. Delegacja z Kefar Sawa zaczęła wizytę od warsztatów szkolnych, a potem zwiedzali miasto (kościół św. Ludwika, cerkiew, synagogę). Następnie poznali okoliczności powstania i funkcjonowania Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Młodzi ludzie mieli okazję poznania atmosfery tamtych straszliwych dni. Na pożegnanie wysłuchali wystąpienia Zwika Rozenchaina – głównego organizatora przyjazdu młodzieży do Włodawy – i wspólnego śpiewania tradycyjnej pieśni żydowskiej „Hevenu Shalom Alechem”.
– Nasza współpraca z Izraelem jest coraz żywsza i intensywniejsza, bowiem nie dalej jak przed miesiącem podpisaliśmy umowę o współpracy z 50-tysięcznym miastem Kiryat Motzkin. Najważniejsze jest jednak wzajemne poznanie się, dzielenie się swoimi zainteresowaniami i budowanie przyjaźni – mówi starosta Andrzej Romańczuk. (p)