Trochę poluzowali

Województwo lubelskie znalazło się w gronie 11 z najmniejszą dzienną średnią zakażeń i to pozwoliło na poluzowanie u nas obostrzeń. Od 26 kwietnia otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 podstawówki przeszły na nauczanie hybrydowe. Ale pozostałe ograniczenia przedłużono.

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekraczała 35, poluzowano obostrzenia od 26 kwietnia. Oznacza to otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz częściowy powrót do szkół dzieci z klas 1-3 do szkół. Będą się one uczyły w trybie hybrydowym. W Szkole Podstawowej nr 11 w Chełmie w czwartkowe popołudnie mieli już ustalone, które klasy pójdą do szkoły w pierwszej kolejności.

– Mamy dziesięć klas 1-3, więc w pierwszym tygodniu od 26 kwietnia pójdą uczniowie pięciu klas, a w kolejnym tygodniu uczniowie następnych pięciu klas – mówi Andrzej Kosiniec, dyrektor SP nr 11 w Chełmie. – W ten sposób mamy ustalony harmonogram na dwa tygodnie. Działać będzie też stołówka. Mamy nadzieję, że wkrótce wszystkie klasy wrócą do nauczania stacjonarnego.

Pozostałe zasady bez zmian

Starsi uczniowie nadal uczą się zdalnie. Funkcjonują żłobki i przedszkola. Na stronie gov.pl informują o kolejnych zasadach, które pozostały bez zmian. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw pozostają zamknięte. To samo dotyczy centrów i galerii handlowych z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity: 1 osoba na 15 m kw – w sklepach do 100 m kw, 1 osoba na 20 m kw – w sklepach powyżej 100 m kw.

W kościołach na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Zamknięte pozostają teatry, kina, muzea i galerie sztuki, siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria, a do 3 maja także hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy). Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy i uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here