Trójmorze dźwięków i słów

W dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2021 w Centrum Kultury w Lublinie będzie gościć kolejny festiwal „Dźwięki Słów”. Ten kalejdoskop wydarzeń – na który złożą się koncerty, recitale, spektakle muzyczne i sztuka ulicy – odbędzie się pod hasłem „Trójmorze”.

Poznamy brzmienia różnych kultur i krajów tego obszaru. Będzie to wielobarwny kalejdoskop muzyczno-słownych emocji, zapewniają organizatorzy. Festiwal o pełnej nazwie Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych „Dźwięki Słów” odbywa się w Lublinie od 2014 roku. Twórcom festiwalu marzy się spotkanie i zbliżanie ludzi poprzez ambitną muzykę w silnej relacji ze słowem poprzez poezję i teatr. Impreza stanowi okazję, by poznać muzyków, aktorów, poetów i wokalistów różnych pokoleń, którzy prezentują szeroki wachlarz brzmień i tematów pozostających w estetycznej harmonii.

7. edycja festiwalu czerpie z wielobarwności brzmień i kultur krajów, takich jak: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. – To będzie zmysłowa podróż po wrażliwości, pięknie różnic i wspólnych znaczeniach dźwięków i słów. W programie koncerty, recitale, warsztaty z artystami i żywe spotkania ze słowem. Idea Trójmorza to współpraca i wymiana na poziomie gospodarczym, społecznym i intelektualnym. Kultura jest spoiwem tych związków – mówi Beata Michałkiewicz, dyrektorka festiwalu.

Kto w programie?

W wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie podczas lubelskich Dźwięków Słów wystąpi 9 zespołów z sześciu krajów Trójmorza. Wśród nich gwiazdą jest awangardowy duet z Bratysławy Longital – stylistycznie oscylujący wokół muzyki alternatywnej i elektronicznej. Usłyszymy mieszankę brzmień gitarowych i rozmaite eksperymenty dźwiękowe.

Jednak muzyczną warstwę festiwalu rozpocznie 29 lipca grupa Chwila Nieuwagi – polski zespół folkowy z Rybnika. Główną aktywność grupy stanowią żywiołowe koncerty, będące prawdziwym spotkaniem muzyków z publicznością, bez zbędnej bariery estrada-widz. Tego samego dnia wystąpi również Dorota Osińska z zespołem. W ramach kameralnego koncertu, akompaniując sobie na fortepianie i akordeonie, zaśpiewa Alina Orlova – wszechstronna litewska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Perfekcja wokalna i radość ze śpiewania charakteryzuje zespół Estonian Voices – ich piękne głosy są tu najważniejsze, gdyż swoje utwory wykonują a cappella. Następnie zagrają: instrumentalne trio wiolonczelistów Melo M z Łotwy w osobliwych stylach cello pop, rock i crossover oraz Romengo&Monika Lakatos z Węgier, którego muzyka czerpie z tradycji i kultury Romów.

Na zakończenie festiwalu wystąpi zespół-projekt incarNations Mai Kleszcz, który zadziwi interpretacjami piosenek do słów Agnieszki Osieckiej. Będzie można usłyszeć największe przeboje polskiej piosenki, jej retro-brzmienia w stylistyce jazzu i bluesa. Artystka poprowadzi również warsztaty wokalne, których celem jest wsparcie techniczne w poszerzaniu możliwości wykonawczych oraz nauka technik relaksujących głos i aparat wokalny. Koncertem, który zakończy festiwal będzie występ grupy Romengo i Moniki Lakatos. W ich wykonaniu usłyszymy pieśni opowiadające o kulturze wołoskich Romów.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na http://dzwiekislow.pl w zakładce Wydarzenia.

Wszystkie punkty programu w ramach festiwalu są bezpłatne, jednak na niektóre z nich trzeba zdobyć wejściówki.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here