Trzynastka nie ucieknie…

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, nie dostał trzynastej pensji za 2019 rok. Dodatkowe wynagrodzenie, zgodnie z prawem, musi uchwalić mu rada miasta. W porządku najbliższej sesji na próżno szukać projektu uchwały w tej sprawie.

Każdemu prezydentowi, burmistrzowi, wójtowi, staroście należy się trzynasta pensja. Tak stanowią przepisy. Tyle tylko, że dodatkowe wynagrodzenie uchwala rada miasta, bądź gminy, czy powiatu. Najczęściej rady tego typu sprawami zajmują się na marcowych posiedzeniach.

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, trzynastej pensji jeszcze nie dostał. Co prawda w marcu odbyły się dwie sesje, obie w trybie nadzwyczajnym, ale w porządku obrad nie było punktu dotyczącego przyznania prezydentowi dodatkowego rocznego wynagrodzenia.

Najbliższa sesja, która odbędzie się 30 kwietnia, ma bardzo obszerny porządek, jednak wśród przygotowanych projektów uchwał nie ma dokumentu w sprawie uchwalenia prezydentowi Banaszkowi trzynastej pensji. – Urzędnicy takiego projektu nie przygotowali – tłumaczy Longin Bożeński, przewodniczący rady miasta. – Trzynastka prezydentowi należy się, ale też nie ucieknie. Prezydent najwyraźniej wychodzi z założenia, że w czasie pandemii koronawirusa, samorząd musi zająć się ważniejszymi sprawami, niż dodatkowe roczne wynagrodzenie. Być może sprawa ta będzie tematem następnej sesji rady miasta. (s)