Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji i budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Przy ul. Poturzyńskiej powstanie nowy specjalistyczny ośrodek, który kompleksowo wesprze dorosłe osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Nowa placówka powinna powstać w ciągu dwóch lat.
– Nowa miejska jednostka pomocy społecznej zaoferuje wsparcie dla mieszkańców z niepełnosprawnościami. W przyszłości skorzysta z niej jednocześnie 14 osób w ramach pobytu dziennego oraz 6 w formie pobytu całodobowego. Wszyscy podopieczni będą mieli zapewnioną pomoc i opiekę adekwatną do ich potrzeb wynikających z wieku i stanu zdrowia. Będzie to już kolejne w Lublinie ogniwo w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
W obiekcie o łącznej powierzchni użytkowej 424 m2 znajdą się dwie części. Tę dla osób przebywających tu na stałe, stanowić będzie 6 dużych (15,5 m2) jednoosobowych pokoi z wydzielonymi łazienkami. W strefie dziennego pobytu oprócz salonu o pow. 49 m2, będzie sala do zajęć grupowych i indywidualnych, sala do fizjoterapii, pokój medyczny oraz wyciszeń. Z pomieszczeń tych skorzystają zarówno uczestnicy korzystający z pobytu dziennego, jak i całodobowego.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne stanie w cichym i przyjaznym otoczeniu, z dużą ilością zieleni, po sąsiedzku z budynkiem działającego już Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wokół nowego budynku w części mieszkalnej i terapeutycznej znajdzie się taras umożliwiający uczestnikom odpoczynek oraz korzystanie z zajęć na świeżym powietrzu.
– Placówka będzie ukierunkowana na budowanie atmosfery, jak najbardziej zbliżonej do warunków domowych, w których podmiotowość i integracja społeczna będą stanowiły kluczowe wartości. Mieszkańcy i podopieczni Centrum otrzymają odpowiednie wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, opiekuńczych, a także rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych. Stanowić to będzie ogromną pomoc dla rodzin i opiekunów. Zapewnienie profesjonalnej opieki nad bliskim z niepełnosprawnością jest ogromnym wyzwaniem i trudnym doświadczeniem – dodaje Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Miasto zakłada, że kompletna dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniem na budowę będzie gotowa w ciągu roku, a sama budowa zakończy się do listopada 2024 roku. Na inwestycję miasto pozyskało 3,15 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Solidarnościowego, w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Na oferty od potencjalnych wykonawców czeka do 24 listopada.
Marek Kościuk