Turyści wrócili do Lublina

Ratusz podsumował tegoroczny sezon turystyczny. Od czerwca do końca września miasto odwiedziło blisko 250 tysięcy turystów, w tym ponad 31 tys. obcokrajowców. To powrót do stanu sprzed pandemii.


– Za nami okres wakacyjny, który był sprawdzianem trendów w ruchu turystycznym po trudnym, pandemicznym 2020 roku. Potwierdziły się optymistyczne prognozy i pomimo wciąż utrzymujących się utrudnień spowodowanych epidemią wielu turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybrało właśnie Lublin. Nasze miasto wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród młodych ludzi. Nie chodzi już tylko o jego akademicki, ale również turystyczny potencjał. Utrzymanie tego trendu jest dla nas szczególnie ważne w perspektywie 2023 roku, kiedy to Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie Europejską Stolicą Młodzieży – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Dane do analizy ruchu turystycznego w mieście zbierane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych turystów i odwiedzających. Według zebranych danych od czerwca do końca września br. Lublin odwiedziło blisko 250 tys. turystów (tj. osób, które spędziły w mieście przynajmniej jedną noc) i odwiedzających (osoby, które nie nocują). Ponad 31 tys. przyjezdnych stanowili obcokrajowcy. Najwięcej podróżnych w Lublinie gościło we wrześniu – prawie 74,5 tys.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej turystów przyjechało do Lublina z obszaru województwa lubelskiego – 63% oraz mazowieckiego – 17%, a miejsca, które najchętniej odwiedzano to Plac Litewski, Stare Miasto, Zamek Lubelski czy Centrum Spotkania Kultur. Zmianie uległy preferencje przyjezdnych dotyczące długości pobytu w mieście. Zdecydowanie częściej odwiedzający wybierali jednodniową podróż (38%), a także pobyt od 3 do 5 dni (30%). Spadło natomiast zainteresowanie pobytami 2-dniowymi i tymi, które trwają dłużej niż 6 dni. Zmieniła się struktura wieku odwiedzających.

W ubiegłych latach, największy odsetek turystów stanowiły osoby w wieku 36-55 lat, a w tym roku zauważalnie wzrosła liczba podróżnych w wieku od 21 do 34 lat, spośród których najliczniejszą grupę stanowią osoby między 21 a 25 rokiem życia (20% wszystkich turystów). Wzrosła również liczba odwiedzających Lublin obcokrajowców, głównie z Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych, a do stanu sprzed pandemii wróciła liczba turystów pochodzących m.in. z Izraela, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Francji, Austrii i Węgier. opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here