Twórczy Chełm

Ponad 200 osób przyszło w świąteczny poniedziałek (26 grudnia) do Chełmskiego Domu Kultury. V Wieczór z Chełmską Fotografią zakończył się sukcesem.

Głównym punktem programu była, tradycyjnie już, prezentacja autorskiego kalendarza Grzegorza Chwesiuka. Tym razem pod nazwą „Twórczy Chełm” fotograf ukazał sylwetki znanych osób ze świata kultury i sztuki – od literatury, przez malarstwo, rzeźbę, grafikę i fotografię, po taniec i muzykę. – Jestem ogromnie szczęśliwy z takiej frekwencji. Ważne jest to, by pokazać chełmianom, że w naszym mieście naprawdę sporo się dzieje i mieszkają tu ludzie z pasją, od których można czerpać inspirację. Razem możemy tworzyć więcej – mówi.
Podczas corocznej aukcji charytatywnej udało się zebrać rekordową kwotę 7 tys. zł. Najdrożej, bo za aż 850 zł, sprzedano fotografię Jerzego Kierskiego, do której słynny rzeźbiarz dołączył w postaci bonusu swoją pracę. Za 800 zł wylicytowane zostało zdjęcie dyrygenta i kompozytora – Krzysztofa Weresińskiego – wraz z dwiema płytami winylowymi (Białe kruki). Zebrana kwota w całości przeznaczona zostanie na organizację wieczoru upamiętniającego twórczość założyciela Teatru Ziemi Chełmskiej, Czesława Dopieralskiego, w 25. rocznicę śmierci reżysera i aktora.

Uczestnicy „Wieczoru” podziwiali również wystawy prac chełmskich fotografów (otworkowe „Portrety” Michała Gozdka, cyjanotypia w wykonaniu słuchaczy kierunku Fototechnik CKU oraz fotografie grupy Paparazzi z MDK). Nie lada zainteresowaniem cieszył się wykonany specjalnie na tę okazję przez jednego z bohaterów kalendarza, Jerzego Grosmana, znak V WzChF. Do tego stopnia, że organizator imprezy ma w planach koszulki z logotypem chełmskiego grafika.
Kalendarz dostępny jest w księgarniach: Lectura, Fan Kultury, TAWA oraz Dom Książki na placu E. Łuczkowskiego.
(pc, fot. M. Kołodziej)