Tworzą kulturalną markę Lublina

Perła – Browary Lubelskie i PKO Bank Polski w kategorii „mecenatu”; Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” i Waldemar Tatarczuk w kategorii „upowszechnianie”; Piotr Bańka, Zuzanna Budzyńska i Małgorzata Pawlak w kategorii „twórczości artystycznej” oraz Teresa Księska-Falger, Lechosław Lameński i Elżbieta Łazowska-Cwalina za „całokształt”, to kandydaci do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2020 rok. Do kogo trafią nagrody, które mają również wymiar finansowy (25 tys. zł) przekonamy się na początku września.


Nagrody przyznawane są od 2013 roku osobom i instytucjom, za których sprawą Lublin jest rozpoznawalnym miejscem na kulturalnej mapie Europy i które stale przyczyniają się do tworzenia bogatej i różnorodnej oferty kulturalnej naszego miasta. – Miło mi poinformować, że Komisja do spraw Nagród zakończyła pracę i wyłoniła osoby oraz instytucje rekomendowane do Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Mimo wyjątkowo trudnych okoliczności, z którymi mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, lubelskie środowisko kulturalne zrobiło wszystko, by nie zawieść oczekiwań naszej lubelskiej społeczności. Wyrazem niesłabnącej aktywności twórców i instytucji lubelskich jest duża liczba zgłoszeń do nagród, które otrzymaliśmy w tym roku – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

W kategorii „Mecenasa Kultury za 2020 rok” nominowani są: PERŁA – Browary Lubelskie S.A. – za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Miasta Lublin, w szczególności za finansowe wsparcie działalności Warsztatów Kultury w Lublinie, w tym wydarzeń: Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival oraz Carnaval Sztukmistrzów; Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. za znaczący wpływ na jakość oferty kulturalnej Miasta Lublin, w szczególności za finansowe wsparcie działalności Teatru Starego w Lublinie, w tym premiery spektaklu „Kimberly Akimbo”.

Do Nagrody w kategorii „Upowszechnianie Kultury w 2020 r.” rekomendowani są: Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” – za nieustannie rozwijaną współpracę ze społecznością lokalną, organizację w 2020 r. całorocznych obchodów 5-lecia instytucji, realizację licznych projektów i wydarzeń oraz konsekwentne tworzenie bogatej oferty kulturalnej dla wszystkich lublinian; Waldemar Tatarczuk – performer, kurator sztuki, dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie, za wybitną działalność na rzecz upowszechniania kultury i popularyzację sztuki współczesnej w naszym mieście, odważne i bezkompromisowe podejmowanie trudnych i zaangażowanych społecznie tematów, organizację wystaw „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama” uhonorowanych nagrodą O!lśnienia za 2020 rok, stworzenie cyfrowej „filii” Galerii Labirynt oraz zainicjowanie projektu „POWIĘKSZENIE”, tworzącego ogólnodostępne kompendium wiedzy o lubelskiej sztuce; Wschodnia Fundacja Kultury „AKCENT” – kwartalnik literacko-artystyczny, za wydanie wielkiej antologii „Na pograniczu narodów i kultur. Polska – Europa – Ameryka”, organizację cyklu spotkań „Wernisaże literackie Akcentu” oraz konsekwentne promowanie, wspieranie i prezentację dzieł wybitnych twórców z dziedziny literatury, filozofii, muzyki, sztuk plastycznych, historii sztuki i teatru.

Kandydatami do Nagrody Artystycznej za 2020 rok są: Piotr Bańka – reżyser dźwięku, kompozytor muzyki instrumentalnej i filmowej, producent muzyczny, twórca muzyki do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych, twórca największej w Europie biblioteki efektów dźwiękowych Audience Add-Ons oraz platformy Soundfx Online; Zuzanna Budzyńska – skrzypaczka, założycielka zespołu Cuore Piano Trio, laureatka wielu nagród w najważniejszych międzynarodowych konkursach muzycznych m.in. we Francji, Kanadzie, Danii, Wielkiej Brytanii; Małgorzata Pawlak – artystka malarka, za m.in. nieszablonowy i autorski styl malarski doceniony Grand Prix 13. edycji Konkursu Gepperta we Wrocławiu.

Do Nagrody za „Całokształt Działalności” rekomendowani zostali: dr Teresa Księska-Falger – pianistka, popularyzatorka muzyki, autorka wielu felietonów i recenzji muzycznych, współtwórczyni wielu ośrodków kultury w naszym mieście, organizatorka wielu wydarzeń muzycznych w tym: cyklu Harmonie Starego Miasta, Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką i autorskiego Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk, wychowawca i promotorka młodych utalentowanych artystów; Lechosław Lameński – historyk sztuki, znawca polskiej sztuki współczesnej, krytyk, wykładowca akademicki, redaktor działu plastyki i historii sztuki kwartalnika „Akcent”, autor ponad 300 książek, artykułów, recenzji, wstępów do katalogów, esejów; Elżbieta Łazowska-Cwalina – animatorka kultury, organizatorka wydarzeń kulturalnych, mecenas kultury, romanistka, założycielka kultowej restauracji „Hades Szeroka”, w której odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, animatorka i realizatorka wielu nowatorskich projektów o wymiarze wielonarodowym i międzykulturowym.

Kandydatów do Nagrody rekomendowała Komisja do spraw Nagród w składzie: prof. Leszek Mądzik – przewodniczący, Dariusz Boruch, prof. Iwona Hofman, Agnieszka Jarmuł, Anna Nawrot, prof. szt. plast. Artur Popek, ks. prof. dr hab. Alfred M. Wierzbicki. Laureatów wskaże Prezydent Lublina. MR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here