Ubędzie drzew na LSM

Na os. Mickiewicza ubędzie drzew

Miasto wydało zgodę na wycinkę 10 drzew na osiedlu Mickiewicza. Wnioskowała o nią Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa tłumacząc to złą kondycją drzew i względami bezpieczeństwa. Część mieszkańców chciała, by przynajmniej niektóre z drzew oszczędzić.

O wniosku LSM pisaliśmy przed dwoma tygodniami. Spółdzielnia wystąpiła o zgodę na wycinkę dwóch wierzb białych i świerku, rosnących przy ul. Wallenroda 5, 7 i 9, wierzby białej i kasztanowca rosnących przy ul. Wallenroda 9 – 11 i ul. Grażyny 2, wierzby białej rosnącej przy ul. Grażyny 14 – 16, brzozy brodawkowatej i dwóch wierzb białych rosnących przy ul. Rymwida 4 – 8. LSM uzasadniała, że brzoza jest zamierająca, świerk całkiem uschnięty, wierzby z ul. Rymwida mają przechylone pnie i wyłamane części konarów, pozostałe wierzby są zaatakowane przez pasożyty, a kasztanowiec ma uszkodzony pień. Zamiar wycinki drzew, z których większość ma obwód pnia powyżej 200 cm, nie wszystkim mieszkańcom się spodobał.

Swoje zastrzeżenia zgłosili do ratusza, wskazując, że przynajmniej część drzew powinno się uratować, bo wierzby i kasztanowiec po przeprowadzeniu niezbędnych prac pielęgnacyjnych i cięć technicznych mogą jeszcze przez wiele lat cieszyć oczy i płuca lublinian. Urzędnicy zapowiadali wówczas, że decyzja jeszcze nie zapadła, a przed jej podjęciem miasto zapozna się z ekspertyzą dendrologiczną zleconą przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Ekspertyza uznała wniosek spółdzielni za zasadny i w ubiegłą środę ratusz wydał zgodę na wycinkę wszystkich drzew. Niezadowoleni spółdzielcy mogą ją zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. ZM, MK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here