Ubywa nas

W Chełmie oraz gminach powiatu chełmskiego ubywa mieszkańców. Jeszcze przed epidemią prognozy demograficzne wskazywały na to, że region się wyludnia. Ten rok może przynieść jeszcze czarniejsze scenariusze.

Najlepsze prognozy demograficzne są w przypadku gminy Chełm. Najmniej liczną gminą w powiecie chełmskim pozostaje Dubienka. Na koniec grudnia 2020 r. liczyła 2333 mieszkańców, a w analogicznym czasie przed rokiem 2345. Mieszkańców systematycznie ubywa, a ilustruje to spora liczba opustoszałych gospodarstw.

– Są praktycznie w każdej wsi, ale ta sytuacja dotyczy także innych gmin, nie tylko naszej – mówi Krystyna Deniusz-Rosiak, wójt gminy Dubienka. – Starsi umierają, a młodzi wyjeżdżają za pracą.

Liczące najmniej mieszkańców miejscowości gminy Dubienka to: Mateuszowo – 5 osób, Stanisławówka – 8 osób, Lipniki – 9 osób. Ze względu na niewielką liczbę mieszkańców niektórych wsi urzędnicy wyszli z inicjatywą łączenia sołectw. Ale w powiecie chełmskim są miejscowości, które w ogóle nie mają już mieszkańców zameldowanych na stałe. Tak jest np. w Gałęzowie w gminie Żmudź. Nigdy wcześniej nie było też takiego wyboru w opustoszałych siedliskach i gospodarstwach, wystawianych na sprzedaż. Ze względu na epidemię jest na to wielki popyt. Bo, gdy w branży turystycznej wciąż wielka niewiadoma, ludzie myślą o tym, gdzie można bezpiecznie i spokojnie spędzić wolny czas z rodziną.

– Widzimy duże zainteresowaniem kupnem takich gospodarstw – mówi Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź. – Ludzie kupują je, remontują i spędzają tu czas wiosną, latem. Takie nieruchomości zyskują więc nowe przeznaczenie – letniskowe. Coraz bardziej widoczny jest taki trend i duży wpływ na to ma epidemia.

W gminie Leśniowice też w 2020 r. urodziło się dwa razy mniej mieszkańców niż zmarło. Zgonów odnotowano 51, a urodzeń 25. Według najnowszych statystyk gmina Leśniowice liczy 3631 mieszkańców. Z kolei Urząd Stanu Cywilnego w Chełmie sporządził w 2020 r. 1430 aktów zgonu. W 2019 r. było ich 1204. Statystyka ta obejmuje zgony mieszkańców Chełma, gminy Chełm, gminy Kamień, a oprócz tego wszystkich osób, które zmarły w chełmskim szpitalu. (mo)