Uchodźców przybędzie, szykują dla nich dawne Tesco

Chełmscy urzędnicy informują, że ze względu na zaostrzającą się sytuację na Ukrainie w najbliższym czasie przewidywany jest wzrost liczby uchodźców do Chełma. Organizowany jest dodatkowy punkt noclegowy w budynku dawnego Tesco.

W piątkowe popołudnie (4 marca) chełmscy urzędnicy przesłali do redakcji „Nowego Tygodnia” raport o sytuacji dotyczącej uchodźców z Ukrainy, zawierający szereg bardzo ważnych informacji. Czytamy w nim, że Chełm, jako miasto przygraniczne, jest jednym z głównych ośrodków, do którego przybywają uchodźcy z Ukrainy.

– Ze względu na zaostrzającą się sytuację za naszą wschodnią granicą, w najbliższym czasie przewidywany jest wzrost liczby uchodźców przybywających do Polski, a co za tym idzie również do Chełma – informują chełmscy urzędnicy. – Miasto podjęło działania, których celem jest zapewnienie schronienia osobom uciekającym przed wojną. Dzięki współpracy z koncernem Salling Group, właścicielem zabudowanej nieruchomości (po dawnym markecie Tesco) w centrum Chełma, na terenie obiektu organizowany jest dodatkowy punkt noclegowy. Wcześniej, w budynku Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, utworzona została baza magazynowo-logistyczna, gdzie przyjmowane są duże transporty dostaw rozmaitych materiałów, które następnie wysyłane są na Ukrainę. W mieście funkcjonuje również punkt magazynowy przy ul. Piotra Skargi 11, gdzie gromadzona jest bieżąca pomoc dla przebywających w Chełmie uchodźców. Każdy z punktów, oprócz przedstawicieli samorządu, działa w oparciu o licznych wolontariuszy, których liczba powiększa się z dnia na dzień. Potrzeby cały czas są jednak ogromne, dlatego zachęcamy do wypełnienia formularza dla osób, które chcą zaangażować się w pomoc uchodźcom (wystarczy kliknąć w ten link: https://tiny.pl/94wh1, https://samorzad.gov.pl/web/miasto-chelm/wiadomosci-ukr).

W mieście informują, że od 25 lutego do 3 marca, za pośrednictwem transportu kolejowego, na chełmski dworzec PKP dotarło niemal 15 tysięcy osób szukających schronienia przed wojną. Na dworcu tym uchodźcy są rejestrowani w działającym tam punkcie recepcyjnym. Następnie część z nich jest transportowana do miejsc bezpośredniego kwaterunku na terenie innych województw lub nawet poza granicę Polski. Ci, którzy chcą odpocząć i skorzystać z transportu w innym terminie, trafiają na Miejską Halę Sportową przy ul. Granicznej, gdzie oprócz punktu recepcyjnego znajdują się też miejsca noclegowe.

Według danych dostępnych na 3 marca (godz. 14.00) z tej formy wsparcia, obejmującej również wyżywienie, skorzystało niemal 2 tysiące osób. W jednym z kulminacyjnych momentów, bezpośrednio na łóżkach ustawionych na parkiecie, przebywało około 500 osób. W ramach tego samego punktu recepcyjnego działają m.in. zorganizowany przez chełmski szpital i stację ratownictwa punkt medyczny oraz punkt szczepień przeciwko Covid-19 Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Chełmscy urzędnicy przypominają, że w przypadku hali stosowana jest jednak ciągła rotacja, ponieważ należący do miasta obiekt nie jest dla uchodźców miejscem docelowym. Sprzed budynku każdego dnia, niemal o każdej porze, odjeżdża zorganizowany wcześniej transport. Miasto współpracuje również bezpośrednio z PKP Intercity. Dzięki temu z Chełma wyjeżdżają pociągi, które transportują uchodźców z Ukrainy w głąb kraju.(opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here