Uczą o cieple

Zajęcia zakończyło wspólne zdjęcie uczestników z wiceprezydentem Lublina, Arturem Szymczykiem i prezesem LPEC, Markiem Goluchem

„Lekcję ciepła” przeprowadzili 20 listopada pracownicy LPEC w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej. Potem uczniowie tej placówki obejrzeli elektryczny autobus, zaparkowany tego dnia na pl. Litewskim i przebili czarne balony, które symbolizowały smog.


Lekcje ciepła w lubelskich szkołach LPEC prowadzi od 2014 roku. W przystępny sposób, przy pomocy bajkowych bohaterów, ciepłownicy informują, w jaki sposób można chronić środowisko. – Dzieci mogą się dowiedzieć, jak powstaje ciepło, w jaki sposób dostaje się do grzejników i jak postępować, by zużywać ciepła jak najmniej oraz czy możemy wpłynąć na jakość powietrza w Lublinie – mówi Marek Goluch, prezes LPEC. – Chcemy zaczynać od edukacji najmłodszych – dodaje.

– Odkąd prowadzimy lekcje ciepła w lubelskich szkołach, widzimy, w jaki sposób zmienia się wiedza dzieci. Pięć lat temu jeszcze temat smogu nie był tak powszechny. Teraz drugoklasista świetnie potrafi wymienić co najmniej trzy źródła ekologicznego ciepła – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Ekologiczną wiedzą na pewno mogą pochwalić się najmłodsi z SP nr 24. – Smog to jest taki bardzo wielki dym, przez którego ludzie się duszą – mówi Wiktor Zwierzchowski, uczeń klasy II B. – To taka jakby mgła, bardzo niedobra dla ludzi. Oni przez nią chorują – dodaje chłopiec.

– Nie wolno palić w piecu plastikowych butelek i lepiej nie palić węglem – mówi Aniela Bęczyńska, także z IB.

– Lekcja Ciepła odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy, ale zapewniam, że nie jest to ostatni raz. Będziemy współpracować z LPEC – podkreśla Barbara Wanat, dyrektor SP 24.

Ekologiczna akcja odbyła się w ramach kampanii „Masz wpływ na dobrą atmosferę”. Jest kolejnym działaniem edukacyjno-społecznym, realizowanym pod wspólnym hasłem „Miasto to też Twój dom”, koordynowanym przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Emilia Kalwińska