Uczą od 70 lat

II Licuem Ogólnokształcące w Chełmie istnieje od 70 lat. Z tej okazji, w ubiegły tygodniu, obchodzono jubileusz szkoły.

Siedemdziesiąt lat temu – 1 września 1950 r. – po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek szkolny w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie. Wówczas szkoła mieściła się przy ulicy Obłońskiej. W obecnej lokalizacji liceum funkcjonuje od roku 1954. W roku szkolnym 1973/1974, II Liceum nadano imię Manifestu Lipcowego i wręczono sztandar. W lutym 1990 r. uchwałą Rady Pedagogicznej zrezygnowano z dotychczasowego imienia, a w 1996r. po przeprowadzeniu wśród uczniów, nauczycieli i rodziców demokratycznych wyborów, szkole nadano imię gen. Gustawa Orlicz-Dreszera i wręczono sztandar. 2 października, czyli dzień urodzin generała, został Dniem Patrona.

Z okazji 70-lecia II LO w piątek odprawiono nabożeństwo w Kościele pw. św. Kazimierza w Chełmie. Następnie odbyły się uroczystości w szkolne m.in. akademia pt. „Ja się Tej Polski co dzień uczyć muszę…”, wystąpienia gości, premiera filmu o patronie „Chełm Dreszera”. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona, a także rozstrzygnięto konkurs o generale. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Anna Dąbrowska-Banaszek – poseł na Sejm RP; Jakub Banaszek – prezydent Chełma i absolwent II LO; a także byli dyrektorzy szkoły: Marek Sikora, Grażyna Mojsym.

– Generał Gustaw Orlicz-Dreszer był wielkim patriotą, osobą wszechstronnie wykształconą, człowiekiem o wielu pasjach, jednym z najbarwniejszych oficerów II Rzeczypospolitej – mówi Zbigniew Niderla, dyrektor II LO w Chełmie – Chcemy, aby właśnie takimi cechami charakteryzowali się nasi uczniowie. Pragniemy wprowadzić ich w świat wartości, wyposażyć w wiedzę, ale także umożliwić im realizację swoich pasji. Chcemy, aby nasi uczniowie byli barwni. To oni tworzą koloryt szkoły, wprowadzają energię do szkoły, to oni tę młodzieńczą energię przekazują nam – nauczycielom. Przy nich młodniejemy. Młodzi ludzie nie mają wystarczającej rozwagi i często stawiają sobie nieosiągalne cele, a potem je … osiągają. Wierzę, że tak będą czynić nasi uczniowie. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here