Uczcili pamięć bohaterów

Inscenizacja wydarzeń stanu wojennego na terenie byłej FSC

Za nami kolejna, 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON) z Wojciechem Jaruzelskim na czele. Z tej okazji w całym kraju odbyły się obchody rocznicowe, w które zaangażowali się działacze NSZZ „Solidarność”.


Lublin zaczął je już w przeddzień rocznicy, 12 grudnia, kiedy to działacze Obozu Narodowo-Radykalnego – Brygada Lubelska zorganizowali akcję Dar Krwi – ponad 20 dawców oddało jej około 9 litrów. Akcja została przeprowadzona we współpracy z Regionem Środkowo-Wschodnim NSZZ „Solidarność.
Obchody 13 grudnia rozpoczęło ułożenie krzyża z biało-czerwonych zniczy pod pomnikiem Konstytucji 3 maja na placu Litewskim, po czym nastąpił przemarsz na ul. Królewską. Tam ułożono kolejny biało-czerwony krzyż pod Światłem Pamięci Ofiar Komunizmu, zlokalizowanym przy siedzibie Solidarności, będącym oryginalnym pomysłem lubelskiej Solidarności na uczczenie ofiar stanu wojennego. To od 2014 r. stale płonąca biało-czerwonym blaskiem latarnia, do której umocowano mosiężną tabliczkę pamiątkową. Szacuje się, że od 1981 do 1989 r. życie straciło ok. 100 osób, a 10 tysięcy było internowanych.
Następnie uroczystości przeniosły się na teren byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych (FSC), silnego bastionu Solidarności w 1981 r. W auli zlokalizowanej w pofabrycznym kompleksie WSEiI odbyła się konferencja, której tematem było wprowadzenie stanu wojennego. Następnie do działań przystąpili rekonstruktorzy, którzy zgromadzili się w okolicach bramy wejściowej do dawnej FSC. Inscenizacja przypominająca wydarzenia z 14 grudnia 1981 r. rozpoczęło się od odtworzenia wystąpienia Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Następnie miała miejsce demonstracja pracowników FSC, przyjazd funkcjonariuszy MO, ZOMO i ORMO, mających spacyfikować strajk, negocjacje oraz starcia protestujących z funkcjonariuszami.
Kolejna odsłona wydarzenia rozpoczęła się o godzinie 17 w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza, gdzie odbyły się „Koncert Pieśni Niepokornej” oraz msza św., po której uczestnicy z pochodniami przemaszerowali pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na miejscu odśpiewano hymn państwowy, po czym członkowie Stowarzyszenia Ofiar Stanu Wojennego, przedstawiciele władz Solidarności, reprezentanci wojewody Przemysława Czarnka oraz prezydenta Krzysztofa Żuka, dyrektor IPN, delegacja służb mundurowych oraz ONR złożyły wieńce pod pomnikiem kapelana Solidarności. Następnie zgromadzenie odmówili modlitwę w intencji jego rychłej kanonizacji. Joanna Dudziak