Uczelnia sprzedaje pałac

UMCS wystawił na sprzedaż działkę z budynkiem Instytutu Psychologii, dawnej carskiego Pałacu Gubernialnego. Cena wywoławcza netto wynosi ponad 7,5 miliona złotych.


Nieoficjalne deklaracje w sprawie sprzedaży budynków (również pobliskiego Wydziału Politologii UMCS) padały jeszcze w minionym roku. Rektor Stanisław Michałowski potwierdził te plany uczelni na noworocznej konferencji. Politologia i psychologia docelowo przeniosą się do nowych budynków, które uczelnia zamierza ulokować na działce przy ulicy Głębokiej w sąsiedztwie zielonego wąwozu, tzw. „Kambodży”. Aby odsprzedać budynek wpisany do rejestru zabytków, uczelnia uzyskała zgodę prezydenta i wojewódzkiego konserwatora zabytków.
UMCS wycenił nieruchomość na 7,653 mln zł netto. – To minimalna cena wywoławcza, wynika z aktualnego operatu szacunkowego. W przetargu dopuszczono możliwość rozłożenia płatności maksymalnie na trzy raty – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. Uczelnia zastrzegła sobie istotny warunek – wygrywający przetarg wyrazi zgodę na pozostawienie nieruchomości w nieodpłatnej dyspozycji UMCS do końca sierpnia 2019 roku. –Do tego czasu chcielibyśmy wybudować nową siedzibę, która ma się mieścić przy ul. Głębokiej. Pozostanie do sierpnia 2019 roku – wyjaśnia A. Adamska.
Ważą się również losy pobliskiej politologii. W budynku miałoby znaleźć się Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP, ale do tego niezbędne jest porozumienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa lubelskiego. – Trwają rozmowy w tej sprawie. Na szczegółowe informacje jest w tym momencie jednak za wcześnie – dodaje rzeczniczka UMCS. BCH