Uczyli się, pracowali, zwiedzali

Czterdziestoosobowa grupa młodzieży ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie odbyła dwutygodniowe praktyki w Grecji. Uczniowie oraz towarzyszący im wychowawcy mieszkali w czterogwiazdkowym hotelu zlokalizowanym u podnóża masywu Olimpu. Staż zawodowy zrealizowany został w ramach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Praktyki umożliwiły technikom żywienia i usług gastronomicznych poznanie podstaw kuchni greckiej. Każdy dzień był inny, przynosił nowe wyzwania i doświadczenia. Uczniowie mogli się sprawdzić pracując w barze hotelowym, kuchni czy przy obsłudze gości. Pod czujnym okiem pracowników hotelu przygotowywali różne potrawy i poznawali techniki ich sporządzania.

Podczas codziennej praktyki w kuchni do zadań młodych ludzi należało przygotowywanie półproduktów, sałatek i dań głównych, jak również obsługa gości i serwis. Przyszli kucharze oraz inni uczniowie mieli także okazję obserwować proces tłoczenia oliwy z oliwek. Innym ciekawym doświadczeniem była wizyta w rodzinnym zakładzie produkującym ser feta – typowy autoryzowany produkt grecki. Nie obyło się bez degustacji i zakupów produktów regionalnych.

Technicy hotelarstwa z kolei przgotowywali salę konsumencką i obsługiwali gości hotelowych, jak również pracowali na recepcji oraz w ramach housekeeping. Zapoznali się również z formami podawania śniadań, technikami nakrywania stołu, dobierali odpowiedni sprzęt i zastawę stołową do ekspedycji posiłków. Pod okiem wykwalifikowanych pracowników zaznajomili się ze specyfiką i funkcjonowaniem poszczególnych elementów struktury hotelu.

Technicy budownictwa organizowali roboty remontowe i rozbiórkowe, planowali prace związane z użytkowaniem obiektów budowlanych, jak również wykonywali zlecone prace remontowo-budowlane. Technicy pojazdów samochodowych uczyli się dobierania metod pracy oraz doskonalili umiejętności posługiwania się urządzeniami, narzędziami i przyrządami służącymi do badania pojazdu samochodowego po naprawie. Wykonywali demontaż i wymianę uszkodzonych elementów zespołów i podzespołów pojazdów samochodowych.

Przy okazji wykonywania codziennych prac uczniowie ćwiczyli język angielski i język grecki. Życzliwość i pomoc Greków pomogły sprostać wszelkim nowym wyzwaniom, jakie stanęły przed naszą młodzieżą. Po pracy wszyscy mogli korzystać z kąpieli w Morzu Egejskim, wypoczywać na plaży i cieszyć się piękną, słoneczną pogodą oraz miejscowymi atrakcjami. Wieczorami również nikt się nie nudził. Wspólne dyskoteki dostarczyły wspaniałych wrażeń! Specjalnie dla młodzieży zorganizowano wieczór grecki. Niezapomniane były też wycieczki po Grecji, m.in. na Meteory, gdzie młodzież mogła zwiedzić Wielki Meteor – najwyżej położony i najwspanialszy monastyr z męskim klasztorem.

Kolejna niezapomniana wyprawa to rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos, gdzie kręcone były sceny do popularnego musicalu „Mamma Mia”. Po rejsie oferującym niesamowite widoki, towarzystwo delfinów, greckie tańce i wyśmienitą zabawę uczniowie zwiedzali wyspę i zobaczyli typowe dla tego regionu malownicze białe domki z niebieskimi okiennicami. Udało nam się również odwiedzić wioskę Stary Panteleimon, gdzie była okazja podziwiać przepiękną panoramę Riwiery Olimpijskiej, jak również spróbować lokalnych wyrobów! Wszystko to służyło realizacji programu kulturowego i odbywało się w dni wolne od pracy.

– Praktyki w Grecji okazały się niesamowitą przygodą – mówi Eugeniusz Omelczuk, dyrektor szkoły. – Umożliwiły poznanie nowych ludzi, miejsc i kultury. Uczniowie stali się bardziej komunikatywni, otwarci i odważni. Przez dwa tygodnie znacząco zwiększyli swoje umiejętności zawodowe, podnieśli poziom wiedzy i zmotywowali do nauki języka angielskiego. Z podróży do Grecji przywieźli niezapomniane wspomnienia, piękne zdjęcia i pamiątki. (pk)