Ufność nie zawodzi

17 listopada z inicjatywy papieża Franciszka obchodziliśmy III Światowy Dzień Ubogich. Mottem tegorocznego dnia były słowa Psalmu 9: „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”.


Dzień Ubogich obchodzony jest co roku w 33. niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Z tej okazji lubelscy wolontariusze, którzy na co dzień posługują bezdomnym w ramach programu „Gorący Patrol” przygotowali bezdomnym i ubogim uroczysty posiłek. Przyszło, jak podaje KAI, 80 osób. Stoły były bogato zastawione, przykryte białymi obrusami. Kilka gorących dań przygotowali sami wolontariusze. Był też deser i ciasta.

„Gorący Patrol” to program pomocy bezdomnym i ubogim, który działa przy Centrum Wolontariatu w Lublinie od 18 lat. Oferuje codziennie posiłki i pomoc przedmedyczną. W okresie zimowym z pomocy korzysta 800 osób, na stałe 80. Osoby bezdomne mogą też korzystać z pomocy duchowej. Dwa razy w roku spotykają się na przedświątecznych rekolekcjach, jeżdżą też na pielgrzymki organizowane przez ks. Mieczysława Puzewicza, delegata ds. osób wykluczonych w Archidiecezji Lubelskiej, a także inicjatora „Gorącego Patrolu”, który proponuje także walkę z nałogami i pomoc w znalezieniu pracy, mieszkania czy stancji.

W świętowanie tego dnia włączyło się też między innymi kilkadziesiąt lubelskich rodzin, które zaprosiły bezdomnych na rodzinny obiad i oczywiście Kuchnia św. Brata Alberta. – Ubodzy nie są liczbami, to osoby, którym należy wyjść na spotkanie – zachęcał w swoim przesłaniu na ten dzień papież Franciszek – zgodnie z przesłaniem Ewangelii, która głosi: „co uczyniłeś temu najmniejszemu, to mnie uczyniłeś”. Centrum Wolontariatu mieści się przy ul. Głębokiej 17 w Lublinie.

Elżbieta Kasprzycka