Uformowanie…

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto – Open City odbywa się w Lublinie od 1 do 31 października, po raz czternasty. Organizuje go Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. W minioną sobotę pierwszym akcentem wydarzenia był spacer kuratorski po mieście śladem festiwalowych realizacji.

Tegoroczna edycja festiwalu odsłania Lublin poszukujący formy, miasto metaforycznie jeszcze nie gotowe, gdzie sens odbiega od realiów i niezbędna jest radykalna przebudowa. To obiekt poszukujący nowej samoświadomości, pragnący nowej opowieści – głosi idea organizatorów. Od kilku tygodni trwał montaż pierwszych prac, które dziś można zobaczyć w przestrzeni festiwalu. Jego hasło to: „Uformowanie”.

Robert Kuśmirowski, opiekun tegorocznej edycji zaprosił do udziału w imprezie licznych artystów. Chcą wspólnie przyjrzeć się geometriom miasta: tym – jak mówi kurator „zwykłym i urojonym, euklidesowym i fantasmagorycznym, intymnym i uniwersalnym”. Ich odpowiedzią na zastaną już, uformowaną tkankę miasta są realizacje nadpisujące jakby nowe znaczenia. I artysta wierzy, że pozostaną w świadomości odbiorców, choć według idei festiwalu – są tu prezentowane tymczasowo. Intencją autorów jest „zrozumieć miasto jako otwartą możliwość”. Inauguracja – w formie spaceru po Lublinie śladem instalacji artystycznych – odbyła się 1 października.

Trasa zwiedzania rozpoczyna się pod Centrum Kultury i prowadzi traktem Krakowskiego Przedmieścia na Stare Miasto, gdzie spotkamy większość prac. Finał zwiedzania to enigmatyczny malunek na schodach wiodących do Muzeum Narodowego na Zamku – zresztą w jego obrębie również jest prezentowana jedna realizacja. Łącznie 25 prac zlokalizowanych w śródmieściu. Oglądamy dzieła 21 artystów. Są to m.in.: Janusz Bałdyga, David Černý, Tomasz Domański, Tomasz Florek, Martyna Jastrzębska, Grzegorz Klaman, Jarosław Koziara, , Robert Kuśmirowski, Mariusz Waras, Sophie Muller, Tomasz Opania, Wojtek Radtke, Leon Tarasewicz.

Jak smakować miasto?

Robert Kuśmirowski zaprasza wraz z nimi do smakowania naszego miasta po przenicowaniu przez sztukę, do spacerowania ścieżkami przebudowanej wyobraźni. Po tym doświadczeniu Lublin nigdy nie będzie taki jak wcześniej. W proklamacji kuratora możemy m.in. przeczytać: „Sztuka w przestrzeni publicznej daje miejsce pomysłowości. Uwalnia wrażliwość. Pozwala na nowo doświadczyć swe miasto, inaczej o nim opowiedzieć. Proponuję wyprawę do fundamentów miasta – do intymnego doświadczenia z jednej strony, z drugiej – by obnażać jego fundamenty. Artyści proponują autorskie topografie prywatnych doznań, a zarazem kierują uwagę na materialny rdzeń architektury: cegły, beton, spoiny, detale. Przymierzają intymność do budowlanego konkretu, symbolikę odnajdują na placu budowy. Architektoniczny konkret zderza się z architekturą marzeń sennych i onirycznych fantazji”.

Przez miesiąc trwania ekspozycji będą organizowane spacery i oprowadzanie kuratorskie dla grup po terenie wystawy. Interesują nas opinie czytelników o tym wydarzeniu. Najciekawsze opublikujemy.

Organizatorzy z OMIT Rozdroża zachęcają do zapoznania się z sylwetkami artystów i ideą Open City na www.opencity.pl lub pod tel. 533 334 141.

Marek Rybołowicz