Ukraiński cyberprzestępca zatrzymany

Na polecenie amerykańskiego rządu na przejściu granicznym w Dorohusku został zatrzymany, a następnie aresztowany 22-latek z Ukrainy, podejrzany o liczne cyberprzestępstwa. Według amerykańskiego prawa grozi mu do 100 lat więzienia!

– Jaroslaw Wasinskij został zatrzymany 8 października na przejściu granicznym w Dorohusku. Jest on oskarżany o cyberprzestępczość polegającą m.in. na nieautoryzowanym dostępie do chronionych danych poprzez instalowanie złośliwego oprogramowania, paraliżowaniu systemów informatycznych po zaszyfrowaniu danych, a następnie wymuszaniu opłat. J. Wasinskij należy do cyberprzestępczej grupy REvil, która przeprowadzała ataki ransomware na instytucje i firmy.

Jest podejrzewany o udział w ataku Kaseya, który miał dotknąć nawet 1500 przedsiębiorstw. REvil stał m.in. za wieloma atakami na amerykańskie firmy, w tym największą na świecie firmę mięsną JBS, która w wyniku tego musiała na kilka dni zamknąć zakłady w USA i innych krajach – ostatecznie zapłaciła 11 mln USD okupu – poinformował w miniony poniedziałek Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

W sierpniu br. amerykańska prokuratura wydała nakaz aresztowania 22-latka z Ukrainy. Ostatecznie Wasinskij został zatrzymany dzięki współpracy polskich i amerykańskich służb, w tym ABW i FBI. Zaraz potem prokurator generalny USA poinformował o złożeniu wniosku o ekstradycję podejrzanego o atak ransomware na firmę Kaseya.

Podobno przed polską prokuraturą Ukrainiec zaprzeczył, jakoby dopuścił się naruszenia jakichkolwiek przepisów prawa, wskazywanych przez stronę amerykańską. – Amerykański Departament Sprawiedliwości wniósł do tej pory 11 zarzutów przeciwko J. Wasinskiemu, którego działania wymierzone były w podmioty działające w USA, w tym w firmę informatyczną Kaseya z Miami oraz firmy z nią współpracujące. Poinformował także o przechwyceniu 6,1 mln USD zapłaconego okupu. W przypadku skazania grozi mu do 100 lat więzienia. Współpraca ABW z FBI, mająca na celu zatrzymanie cyberprzestępcy, w ocenie obu stron przebiegła wzorowo – podał w oficjalnym komunikacie Żaryn. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here