Ulżą na trzy miesiące

Urząd Miasta Świdnik zamierza zwolnić przedsiębiorców prowadzących hotele, restauracje oraz siłownie i kluby fitness z podatku od nieruchomości. Będą mogli z niej skorzystać ci, którzy prowadzą działalność we własnych lokalach. Uchwałę w tej sprawie radni podejmą na najbliższej sesji.


Na najbliższej sesji świdniccy radni będą głosować nad uchwałą w sprawie wprowadzenia „zwolnień z podatku od nieruchomości w związku z ponoszeniem przez przedsiębiorców negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19”. Zgodnie z projektem uchwały, pomoc ta adresowana będzie do branż najbardziej dotkniętych pandemią i skutkami podyktowanych nią obostrzeń. Na zwolnienie z podatku od nieruchomości będą mogły liczyć hotele, restauracje, bary, kawiarnie, obiekty sportowe oraz te służące poprawie kondycji fizycznej, czyli kluby fitness i siłownie.

– Widzimy, że te branże, a zwłaszcza branża gastronomiczna, oprócz rządowej pomocy, potrzebują dodatkowego wsparcia i uważamy, że jako samorząd powinniśmy je wesprzeć. Sytuacja tych branż jest trudna i niestety nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić – mówią przedstawiciele ratusza.

To już nie pierwsza uchwała zakładająca pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez pandemię. Na początku tego roku zwolniono z pierwszej raty oraz wydłużono termin wniesienia drugiej i trzeciej za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, a rok temu kiedy pandemia dopiero się rozpoczynała, przedsiębiorcy, którym znacznie spadły obroty mogli liczyć na trzymiesięczne zwolnienie z podatku od nieruchomości lub czynszu, jeśli prowadzili działalność w lokalu stanowiącym własność miasta lub podległych mu jednostek.

Tym razem zwolnienia z podatku od nieruchomości również będą dotyczyć okresu trzech miesięcy (kwiecień, maj i czerwiec), a ci przedsiębiorcy, którzy zechcą starać się o tę pomoc będą musieli wykazać, że ich przychody ze sprzedaży towarów i usług w dowolnym miesiącu tego roku spadły przynajmniej o 25 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku ubiegłego.

Urzędnicy podkreślają, że uchwała dotyczy przedsiębiorców, którzy faktycznie ponoszą koszty podatku od nieruchomości, czyli działają we własnym lokalu. Skutki finansowe przyjęcia uchwały dla budżetu miasta urzędnicy szacują na ok. 60 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here