UMCS podsumował rok

Na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym UMCS, 3 bm., podsumowano miniony rok.


– Kondycja finansowa uczelni jest dobra, to nasza podstawa funkcjonowania. Rok 2016 był pierwszym, po dłuższej przerwie, w którym dotacja była wyższa niż w roku ubiegłym. Liczę, że bilans UMCS w tym roku będzie dodatni. Wypracowaliśmy przy tym dobrą strukturę organizacyjną, która sprawdza się w realizacji zadań naszej uczelni – mówił prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor UMCS. – Żyjemy w czasie niżu demograficznego, walcząc o studentów. W 2016 roku przyjęliśmy ich około 9,5 tysiąca, a więc tylko 200 osób mniej niż rok wcześniej, a około 700 z zagranicy. Mamy najwięcej ukraińskich żaków, jesteśmy szóstą uczelnią kraju pod względem umiędzynarodowienia [około 1600 studentów cudzoziemców, przyp.]. To cieszy – dodał profesor Stanisław Michałowski.

Rektor powoływał się kilkakrotnie na słowa ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina (PiS). Obok pochwał, przypomniał przygany – minister określił relacje uczelni wyższych z biznesem mianem „ściana śmierci”. – W tym kontekście cieszy otrzymanie 1,5 miliona złotych z projektu Inkubator Innowacyjności na polepszenie powiązań z lubelskim biznesem – podkreślił.
W minionym roku UMCS sporo inwestował. Uczelnia odnowiła aulę Wydziału Ekonomicznego, infrastrukturę Wydziału Prawa i Administracji, pomieszczenia w rektoracie. Razem z miastem wyremontował kładkę dla pieszych, łączącą miasteczko akademickie z uczelnią. – Niespełnioną obietnicą pozostaje remont sali widowiskowej w Chatce Żaka. Cieszy nas natomiast działalność telewizji akademickiej i kawiarenki artystycznej – dodał prof. Michałowski. Za wyniki sportowe pochwalił ekstraklasowe koszykarki AZS UMCS, czyli „Pszczółki” (zdobywczynie Pucharu Polski, aktualnie w czołówce ligi), ale też lekkoatletów za trzecie miejsce w ekstraklasie akademików.
Uczelnia upamiętni w tym roku 150-tą rocznicę urodzin swojej patronki Marii Skłodowskiej-Curie (7 listopada). Jako jeden z filarów „międzynarodowego Lublina” dołoży też swoją cegiełkę do uroczystości z okazji 700-lecia miasta.