UMCS szuka budowlańców

UMCS znalazł nabywców na swoje obydwa budynki przy placu Litewskim i do końca sierpnia przyszłego roku musi je opuścić i przekazać nowym właścicielom. W pierwszym z nich, Pałacu Lubomirskich, swoją siedzibę będzie miało powstające Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP

UMCS ogłosił przetarg na budowę nowych siedzib Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii. Nowoczesny kompleks mieszczący te dwie placówki stanie w pobliżu skrzyżowania ul. Głębokiej z al. Kraśnicką.


Do końca sierpnia Wydział Politologii musi wyprowadzić się z dotychczasowej siedziby w Pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim. UMCS przed rokiem zdecydował o pozbyciu się tego budynku, bo zabytkowy pałac nie był dostosowany choćby do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymagał sporych nakładów inwestycyjnych. Obiekt miał zostać wystawiony na przetarg, ale zainteresowało się nim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decydując się na jego odkupienie od uczelni za 10,5 mln zł i przeznaczenie na Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP, które ma zostać uruchomione w 2019 roku. Zgodnie z umową politologia ma wyprowadzić się z budynku do końca sierpnia przyszłego roku. Wydział ma przenieść się do nowych obiektów UMCS, który uczelnie chce wybudować przy ulicy Głębokiej, w pobliżu skrzyżowania z al. Kraśnicką.

Przeprowadzkę czeka również Instytut Psychologii, który mieści się w sąsiadującym z Pałacem Lubomirskich budynku byłego Rządu Gubernialnego. Uczelnia znalazła kupca również na ten obiekt i podpisała przedwstępną umowę sprzedaży, zgodnie z którą wydział ma wynieść się z obiektu przy placu Litewskim do sierpnia przyszłego roku. Instytut docelowo też zostanie przeniesiony przy zbiegu ulic Głębokiej i al. Kraśnickiej.

UMCS ogłosił właśnie przetarg na budowę nowej siedziby Wydziału Politologii, Instytutu Psychologii, stworzenie parkingów i zagospodarowanie terenu. W bardziej odległej przyszłości ma tam powstać Akademickie Centrum Sportowe. Instytut Psychologii zajmie powierzchnię ponad 3,7 tysięcy metrów kwadratowych, a Wydział Politologii – ponad 6,1 tysięcy metrów kwadratowych – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

UMCS czeka na oferty do 6 września. Nowe obiekty mają być gotowe do końca stycznia 2020 roku.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here