Unii stuknęło sto lat

Pamiątkowe zdjęcia Unitów pod pomnikiem Unii Lubelskiej w roku jubileuszu 100-lecia szkoły

W ubiegłym tygodniu III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół w całym województwie kontynuowało obchody jubileuszu 100-lecia swojego istnienia.


Z tej okazji w poniedziałek przed szkołą posadzono Dąb Stulecia III LO im. Unii Lubelskiej i wkopano kapsułę czasu. W wydarzeniu, które było jednocześnie inauguracją zorganizowanej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie, akcji sadzenia 40 dębów w ramach tegorocznych obchodów Święta Drzewa udział wzięli m.in. rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski, dyrektor RDLP Zygmunt Byra, dyrektor III LO Grzegorz Lech, dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka oraz wieloletnia dyrektor III LO i prezes Stowarzyszenia Unia Absolwentów Anna Suszyna.

Wybór miejsca na inaugurację akcji nie był przypadkowy.

– III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie jest szkołą partnerską UMCS z czego jesteśmy bardzo dumni – przypominał, sadząc dąb i wkopując Kapsułę Czasu, dyrektor Grzegorz Lech. – W kapsule znalazła się historia i hymn naszej szkoły, a także listy obecnych pierwszoklasistów napisane do koleżanek i kolegów, którzy, mam nadzieję, będą chodzili do nas za 100 lat – wyjaśnił.

– Ta okoliczność symbolicznego posadzenia drzewa przed budynkiem III LO im. Unii Lubelskiej ma dziś podwójne znaczenie. Wpisuje się w święto szkoły – 100-lecie istnienia III LO, liceum ważnego, renomowanego, uznanego w skali nie tylko miasta, ale i regionu. To doskonała okoliczność, aby przekazać na ręce dyrektora, całej społeczności liceum i młodzieży szkolnej, życzenia dalszych sukcesów, dalszych starań o jak najlepsze wyniki z nadzieją również na to, że absolwenci tej szkoły będą zasilali lubelskie uczelnie publiczne, w tym UMCS w Lublinie – mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS, przekazując dyrektorowi Unii okolicznościowy list gratulacyjny wraz z symbolicznymi podarunkami dotyczącymi uniwersytetu.

Główne obchody setnych urodzin miały miejsce dwa dni później, 13 października. Tego dnia ponad 200 uczniów klas pierwszych III LO przeszło w barwnym pochodzie, w asyście przebranych w renesansowe stroje, werblistów i żonglerów pod pomnik Unii Lubelskiej, gdzie złożyli kwiaty i uczcili jubileusz pamiątkowym zdjęciem. Następnie już w murach szkoły złożyli uroczyste ślubowanie.

To jeszcze nie koniec świętowania 100 lat istnienia III LO. Wydarzenia związane z jubileuszem odbywać się będą również w kolejnych miesiącach. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here