Urna zamiast trumny

Wykonawca wyłoniony, zatem w tym roku rozpocznie się pierwszy etap budowy kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Chełmie. Cała inwestycja, rozłożona na dwa lata, pochłonie blisko 2 mln zł. Sfinansuje ją w całości Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

O planach budowy kolumbarium przez MPGK mówi się od kilkunastu lat, ale dopiero w ostatnim czasie prace związane z tą inwestycją nabrały tempa. W minionym roku powstała koncepcja i dokumentacja techniczna. Na bieżący rok zaplanowano pierwszy etap budowy.
– Będzie to bardzo nowoczesny obiekt, wykonany z wysokiej jakości kamienia, posiadający w sumie 745 nisz – wyjaśnia Zbigniew Matuszczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. – W jednej mogą zmieścić się nawet cztery urny z prochami.
W tym roku spółka chce wykonać ponad 60 procent całej inwestycji. Pierwszy etap budowy ma zakończyć się w październiku i wtedy też ruszy sprzedaż nisz. Będą one nawet o połowę tańsze od tradycyjnych grobowców. Szacuje się, że kolumbarium pomieści w sumie około 2 000 urn. Dokończenie inwestycji jest planowane na 2018 rok. Kolumbarium powstanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Mościckiego, nieopodal wejścia od ul. Emilii Plater.
W minionym tygodniu spółka wyłoniła wykonawcę robót. Do przetargu złożono trzy oferty, ale jedna została odrzucona. Najkorzystniejszą cenę zaproponowało konsorcjum, jako lider firma kamieniarska Road Memory z Grabowca i partner – Usługi Remontowo-Budowlane Bielan Krzysztof z Zamościa. Budowa kolumbarium pochłonie 1 887 630 zł. (ps)