Urodzinowe wielkie otwarcie

Już w styczniu rozpoczną się pierwsze wydarzenia inaugurujące obchody 700-lecia Lublina.
Na scenie będzie można zobaczyć gwiazdy wielkiego formatu, zagłębić się w historię miasta i przypomnieć sobie najpiękniejsze kolędy, które zabrzmią na naszych ulicach.
Tydzień Inauguracji 700-lecia Lublina został zaplanowany na drugą połowę stycznia. Jego głównym wydarzeniem muzycznym będzie koncert „Zakochani w Lublinie”. Jazzrockowa kantata napisana specjalnie na 700-lecie Lublina zabrzmi dwukrotnie: 28 i 29 stycznia w Centrum Spotkań Kultur. Tuż przed świętami przedstawiciele władz miejskich zdradzili jak rozpoczną się jubileuszowe obchody.
– Jeśli mówimy o koncercie „Zakochani w Lublinie”, to któż mógłby to lepiej zrobić niż nasi artyści – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Od początku zależało nam, żeby przygotowując wydarzenia związane z 700-leciem Lublina jak najpełniej wykorzystać potencjał naszych artystów czy naukowców.
Muzykę do jazzrockowej kantaty napisał Tomasz Momot, związany z Lublinem muzyk, kompozytor i dyrygent. – Od lat mieszkam w Lublinie i gdy pojawił się pomysł projektu muzyczno-wokalnego o mieście, nie mogłem odmówić. Długo dojrzewałem do tego koncertu. Czuję na sobie wielką odpowiedzialność, ale wierzę, że uda mi się w tej kantacie połączyć zacne grono lubelskich muzyków – mówił Tomasz Momot.

W wydarzeniu mają wziąć udział pedagodzy pracujący w szkołach muzycznych, artyści grający w orkiestrach dętych, filharmoniach i teatrach, aż po znane w całym kraju gwiazdy. Główne partie wokalne wykonają Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski i Piotr Cugowski.
– Przez ostatnie lata ten nasz wspaniały Lublin zaczyna coraz lepiej wyglądać. Staje się pięknym miastem, zmienia się jego obraz, to widać i nikogo do tego przekonywać nie trzeba – mówił Krzysztof Cugowski. – Bardzo mnie to cieszy, bo Lublin staje się miastem na miarę swojego potencjału. Historyczne jest również miejsce, w którym kantata zostanie wykonana, bo przez lata było „teatrem w budowie”.
Autorem tekstów kantaty jest Jan Kondrak, lider Lubelskiej Federacji Bardów. – Kustoszem starego miasta i koryfeuszem, który opowiada o wydarzeniach z historii Lublina jest Krzysztof Cugowski – zdradza szczegóły Jan Kondrak.

O Lublinie z lotu ptaka będzie zaś opowiadała Urszula Kasprzak. Podczas koncertu będzie można również usłyszeć duet Natalii Wilk z Krzysztofem Cugowskim. Marzenia o mieście snuć będzie również Beata Kozidrak. Na scenie wystąpi także Lubelska Federacja Bardów, Piotr Cugowski, Orkiestra Trybunału Koronnego, Big Band Tomasza Momota i chóry Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniki Lubelskiej.
Kantata będzie finałem Tygodnia Inauguracji 700-lecia Lublina. Jego początkiem będzie z kolei koncert „Wszystkie kolędy świata”, który odbędzie się już 18 stycznia w Trybunale Koronnym. W ten sposób również zostanie zapoczątkowane Laboratorium Obrzędu Miejskiego, przygotowane przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz Orkiestrę św. Mikołaja. W jego ramach zaplanowano również kwietniowe warsztaty malowania pisanek, przypomnienie tradycji sobótkowych i jesienne miejskie wspólne śpiewanie.
Kolejnym akcentem inauguracji urodzin miasta będzie międzynarodowa konferencja archeologów i historyków z Polski, a także z Niemiec, Węgier i Rosji. Naukowcy spotkają się 19 i 20 stycznia w Teatrze Starym. Pomysłodawcą konferencji „Lublin – początki kariery miasta do XV wieku”, jest prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS.
20 stycznia na wystawę „Lublin oczami artystów. Sylwetka miasta na plakatach” zaprosi Muzeum Historii Miasta Lublina. Ekspozycja zostanie otwarta tego dnia o godz. 12. 
(kal)