Utajniona podwyżka

Tym, którzy chcieliby zobaczyć na własne oczy, jak się uprawia wiejską politykę i robi tzw. wariatów z mieszkańców gminy i własnych wyborców, polecamy ostatnią sesję Rady Gminy Wierzbica – donieśli nam mieszkańcy. Z ekspresowego i emitowanego na żywo posiedzenia nie można się dowiedzieć, o ile wzrosła pensja wójt Zdzisławy Deniszczuk i diety radnych, chociaż radni nad tymi podwyżkami głosowali. Pazerności i łapczywości nie da się jednak ukryć. Wiemy, jak wiele kwoty poszły do góry. Komu zabrakło umiaru?

– Co na sumieniu ma wójt i niektórzy radni z gminy Wierzbica, że postanowili „ukryć” swoje podwyżki? – pytali nas Czytelnicy, którzy obejrzeli ostatnią sesję Rady Gminy Wierzbica. Na sesji stanęły uchwały w sprawie diet radnych i nowej pensji wójt.

– Pomimo, że dwie uchwały były w porządku obrad, to jeśli ktoś oglądał sesję, to i tak niczego się nie dowiedział, bo radni nie przeczytali, nad jakimi stawkami głosują. Jedyna nadzieja w waszej gazecie, że rozwiejecie te mętne zagrywki i pokażecie ludziom prawdę – prosili nas.

To, że na sesji miały być ustalane diety i pensja wójt, nie powinno nikogo dziwić. To efekt nowych regulacji w ustawie o pracownikach samorządowych, które zmieniają stawki i widełki, według których naliczane są wynagrodzenia samorządowców. Według tych regulacji pensje wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów wzrastają obligatoryjnie, bo rośnie ich płaca zasadnicza, od której naliczane są pozostałe dodatki. Według nowych regulacji radni mogą ustalić płacę zasadniczą na maksymalnym poziomie 10250 zł brutto. Mogą też mniej, ale nie mniej niż 80 proc. tej stawki.

Jako pierwsi w naszym regionie do podwyżek stanęli radni powiatu chełmskiego. Starosta Piotr Deniszczuk otrzymał niemal maksymalne stawki, dzięki czemu jego pensja wzrosła o blisko 100 proc., do ponad 20 tys. zł brutto miesięcznie. Na maksymalne stawki dla burmistrza zdecydowała się także rada miasta w Rejowcu, ale już Siedliszcze przyznało swojemu burmistrzowi płacę zasadniczą o tysiąc złotych poniżej poziomu maksymalnego. A biorąc pod uwagę, że od płacy zasadniczej naliczane są pozostałe dodatki, tj. stażowy, specjalny i funkcyjny, to jego pensja jest łącznie o ponad 2 tys. zł niższa od maksymalnej.

Na jakie stawki podwyżek mogła liczyć wójt Wierzbicy Zdzisława Deniszczuk? Oglądając sesję faktycznie nie można się tego dowiedzieć. Wystarczył jeden wniosek radnego Krzysztofa Szeligi o nieodczytywanie treści uchwał przed głosowaniem. Oczywiście często stosuje się ten zabieg, aby usprawnić przebieg sesji i uniknąć konieczności wysłuchiwania długich i nudnych uchwał wprowadzających np. zmiany do budżetu. Ale w przypadku ustalania wysokości podatków, opłat za wodę i ścieki a już na pewno diet i pensji wójta ludzie chcieliby poznać stawki.

– Po to sesje są jawne i transmitowane w Internecie, żeby każdy mógł zobaczyć, co radni i wójt robią za publiczne pieniądze – mówili nam Czytelnicy.

Nie wszyscy przychylili się do wniosku radnego Szeligi. Ale i tak przeszedł on większością głosów. Co zaskakujące, aż sześciu radnych było przeciw nowym stawkom diet dla siebie (Krzysztof Czarnecki, Piotr Woźniak, Andrzej Paliak, Anna Flisiuk, Michalski Roman i Stanisław Szpeflik) a jedna wstrzymała się od głosu (Marta Kozak). Uchwałę przegłosowało ośmiu pozostałych radnych. Również nowa pensja wójt nie przeszła jednogłośnie. „Za” głosowało 12 radnych, ale troje wstrzymało się od głosu (M. Kozak, R. Michalski, S. Szpeflik). Tylko tyle można było się dowiedzieć, oglądając ekspresową sesję. Ale nam udało się dotrzeć do konkretnych stawek.

Przewodniczącemu Rady Gminy miesięczny ryczałt wzrósł do 2100 zł, wiceprzewodniczącemu do 1700 zł a przewodniczącym komisji do 900 zł. Szeregowi radni, którzy do tej pory otrzymywali niewiele ponad 600 zł, teraz dostaną po 750 zł. Diety radnych nie wzrosły dramatycznie, więc tym bardziej dziwne, że niektórzy byli przeciwni niewielkim podwyżkom dla siebie, ale nie przeszkadzała im gigantyczna podwyżka dla wójt. Chociaż to jej pierwsza kadencja, to dostała maksymalne wszystkie składniki wynagrodzenia, tj. płacę zasadniczą – 10250 zł, dodatek specjalny – 4020 zł, funkcyjny 3150 zł i stażowy 2050 zł – co daje łącznie 19470 zł brutto. (bf)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here