Utemperować drogowych piratów, poprawić estetykę

Równa nawierzchnia ul. Targowej kusi kierowców, by za mocno przycisnąć pedał gazu

O wprowadzenie rozwiązań, które pozwoliłyby ograniczyć prędkość pojazdów na wyremontowanej ul. Targowej zwrócił się do władz miasta radny Roman Kozak. Zdaniem radnego przy ulicy przydałyby się również nowe nasadzenia.


W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ulica Targowa w Świdniku przeszła gruntowną metamorfozę. Najpierw wybudowana została ścieżka rowerowa, chodnik i oświetlenie, a ostatnio wyremontowano również nawierzchnię jezdni. Nowy asfalt wylano na około kilometrowym odcinku, między ulicami Kosynierów i Okulickiego. Przy okazji tych prac wykonano również kanalizację burzową.

Nowy, równy asfalt zachęca kierowców – szczególnie tych młodych – do mocniejszego wciskania gazu, na co uwagę w interpelacji zwrócił radny Roman Kozak (klub radnych burmistrza). – Przed remontem ulica Targowa była często miejscem urządzania wyścigów motocyklowych i samochodowych. To jak bardzo były one niebezpieczne na nieoświetlonej i dziurawej nawierzchni, łatwo sobie wyobrazić. Zmiana stanu technicznego może spowodować nasilenie tych niebezpiecznych zachowań, co mogłem zauważyć już po położeniu pierwszej warstwy asfaltu. Dlatego wnioskuję o wprowadzenie takich rozwiązań technicznych, które pozwolą na zachowanie bezpiecznych prędkości na tej ulicy – napisał radny.

W innej interpelacji radny zaproponował, aby przy garażach usytuowanych wzdłuż Targowej, w pasie drogowym, posadzić drzewa, co poprawiłoby wygląd ulicy.

W odpowiedzi na pierwszy z wniosków radnego miasto poinformowało, że z prowadzonych przez policję analiz wynika, iż do tej pory nie odnotowano zgłoszeń dotyczących nielegalnych wyścigów i przekraczania prędkości w tym miejscu, więc przynajmniej na razie nie planuje montować tu np. progów zwalniających.

– „W przypadku pojawienia się zgłoszeń w tym zakresie, policja będzie prowadzić działania prewencyjne, mające na celu zmotywowanie kierowców do jazdy zgodnej z obowiązującym ograniczeniem prędkości. Jeśli pomimo podejmowanych działań policji, będą pojawiać się takie zagrożenia, zostanie rozważone wprowadzenie rozwiązania technicznego, polegającego na fizycznym ograniczeniu prędkości w postaci wyniesionych przejść dla pieszych” – czytamy w odpowiedzi.

Jeśli chodzi o nasadzenia drzew wzdłuż Targowej, Ratusz tłumaczy, że są one utrudnione ze względu na biegnący na 250-metrowym odcinku tego terenu kanał ciepłowniczy, a także fakt, że pas zieleni od strony wschodniej jest zbyt wąski. Jesienią tego roku miasto chce nasadzić tu krzewy, drzewka niedużych odmian, bądź wysokie byliny, co ma poprawić estetykę, a jednocześnie nie będzie zagrażać podziemnej infrastrukturze.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here