Uwaga na mrugających skrzyżowaniach

Po tragicznym wypadku sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Zelwerowicza i Choiny ponownie została włączona

Na skrzyżowaniu ulic Zelwerowicza i Choiny znowu działa sygnalizacja świetlna. Na początku kwietnia została wyłączona ze względu na mały ruch spowodowany epidemią koronawirusa, ale nie była to dobra decyzja, bo niedługo po wyłączeniu świateł doszło tam do dwóch wypadków. W jednym z nich zginęła kobieta.


– Na skrzyżowaniu ul. Choiny i Zelwerowicza ponownie uruchomiono sygnalizację świetlną ze względu na problemy kierowców w pokonywaniu tego skrzyżowania. W chwili obecnej jest to jedyna sygnalizacja, którą ponownie włączono do pracy w trybie trójkolorowym – powiedział w miniony czwartek Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia z powodu epidemii koronawirusa i związanym z nią małym ruchem na ulicach na prawie 30 skrzyżowaniach w Lublinie została wyłączona sygnalizacja świetlna. Jednym z nich było ruchliwe skrzyżowanie ul. Choiny i Zelwerowicza. Niedługo po wyłączeniu świateł doszło tam do wypadku, co prawdopodobnie skłoniło urzędników do zmiany wcześniejszej decyzji.

Oprócz tego w ubiegłym tygodniu sygnalizacje przy przejściach dla pieszych na ul. Muzycznej (na wysokości szkoły) i na ul. Choiny (na wysokości ul. Śliwińskiego) zostały przełączone w tryb „żółty pulsujący” po to, by przechodnie nie musieli dotykać włączającego zielone światło przycisku.

Modyfikacja pracy świateł to jedna z możliwości, jakie daje System Zarządzania Ruchem, który obejmuje ponad 90 sygnalizacji i „osygnalizowanych przejść dla pieszych”. – System pozwala także na stały nadzór zachowania kierujących pojazdami i pieszych na wyłączonych sygnalizacjach. W przypadku stwierdzenia takiej potrzeby poszczególne sygnalizacje zostaną włączone w tryb trójkolorowy (właśnie tak się stało na początku skrzyżowania ul. Choiny i Zelwerowicza – przyp. aut.) – mówił na początku kwietnia G. Jędrek.

Sygnalizacje wyłączone: Lipowa – Okopowa – Skłodowskiej; Al. Zygmuntowskie – al. Unii Lubelskiej; Droga Męczenników Majdanka – Grabskiego – Sulisławicka; Okopowa – Chopina; Lubartowska – Ruska – Biernackiego; przejście przez Mełgiewską (przy Frezerów); Lubomelska – Czechowska; Dolna Panny Marii – al. Piłsudskiego – Szczerbowskiego; przejście przez al. Warszawską (przy Bajkowej); al. Warszawska – Czeremchowa; Turystyczna – wjazd do E. Leclerc; Orkana – Zwycięska; Orkana – Poznańska; Orkana – Roztocze; Lipowa – Ofiar Katynia; Droga Męczenników Majdanka – Hanki Ordonówny; Metalurgiczna – Grygowej; al. Unii Lubelskiej – wjazd do CH Vivo; Męczenników Majdanka – Garbarska; Męczenników Majdanka – Startowa; Wieniawska – Lubomelska – Leszczyńskiego – Tramecourta; Nałęczowska — Łącznica Wschód; Nałęczowska — Łącznica Zachód; Wrotkowska — Inżynierska; Krochmalna – Lubelskiego Lipca 80 – Diamentowa; Fabryczma – Bronowicka – Kościelna.