W Platformie zawrzało

Piotrowi Malinowskiemu grozi wyrzucenie z Platformy Obywatelskiej. Za to, że w Internecie i na telebimie w centrum miasta pojawiły się reklamy „Malinowski na prezydenta”, nieuzgodnione z chełmskim kierownictwem Platformy.

Kilka tygodni temu grupa działaczy chełmskiej Platformy Obywatelskiej, kojarzonej z posłem Grzegorzem Raniewiczem, zgłosiła radnego Piotra Malinowskiego jako kandydata na kandydata partii na prezydenta Chełma, o czym nie omieszkaliśmy wspomnieć. W Internecie i na telebimie pojawiły się reklamy „Malinowski na prezydenta”, które nie uszły uwadze kierownictwu partii z szefową Małgorzatą Sokół na czele. Piotr Malinowski kilkanaście lat temu, razem z Mariuszem Kowalczukiem, Grzegorzem Raniewiczem, Jerzym Jaworskim i Arturem Chełmińskim, zakładał chełmskie struktury Platformy Obywatelskiej.

Oburzona Małgorzata Sokół rzekomo bardzo szybko zareagowała, informując Malinowskiego, że wystąpi z wnioskiem o usunięcie go z partii, jeśli natychmiast nie wycofa reklam. Ona sama nie chce tego komentować. – To wewnętrzna sprawa partii – ucina.

Piotr Malinowski zapewnia, że nie chodziło tutaj o przedstawienie jego osoby jako kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Chełma. – Jest taki projekt, przygotowany przez grupę działaczy PO, ale do przemyślenia – mówi. – Oficjalnego kandydata na prezydenta jeszcze nie ma. Można powiedzieć, że odbywa się swego rodzaju sondowanie.

Na pytanie, kiedy Platforma Obywatelska przedstawi swojego kandydata na prezydenta, Małgorzata Sokół odpowiada: – Nie znamy jeszcze ostatecznego terminu wyborów. Zgodnie z naszym statutem kandydata wybiera Rada Powiatu, a zatwierdza go Rada Regionu. Gdy poznamy datę wyborów, będziemy decydować.

Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie Małgorzata Sokół ma być kandydatką PO na prezydenta Chełma. Szefowa miejskich struktur Platformy ubiegała się o ten urząd osiem lat temu, ale bezskutecznie. W wyborach uzyskała około 16-procent poparcia.

Chełmska PO od jakiegoś czasu jest podzielona, co widać nie tylko na sesjach rady miasta. Kojarzeni z posłem Raniewiczem działacze jakiś czas temu zostali pozbawieni kierowniczych funkcji w lokalnych strukturach partii. Władzę przejęły osoby związane z Krzysztofem Grabczukiem, wicemarszałkiem województwa lubelskiego i obecną szefową partii Małgorzatą Sokół. Wcześniej przewodniczącym Rady Powiatu przez kilkanaście lat był Jerzy Jaworski. Mało prawdopodobne jest, by Raniewicz i łączeni z nim działacze zaakceptowali kandydaturę M. Sokół na prezydenta Chełma. Trudno też uwierzyć w to, że Sokół i jej najbliżsi współpracownicy zgodzą się, by kandydatem Platformy na prezydent był Piotr Malinowski. (s)