W podzięce za chronienie pamięci

Zbigniew Lubaszewski

Historyk, regionalista Zbigniew Lubaszewski, pastor Czesław Uszyński oraz wokalista i animator kultury Mariusz Matera zostali wyróżnieni za pielęgnowanie pamięci o lokalnej społeczności żydowskiej. Wyróżnienia otrzymają 23 czerwca w Krakowie w Żydowskim Muzeum Galicja.

Przytaczamy informację o laureatach wyróżnienia oraz o inicjatywie „Chroniąc pamięć”. Autorką tekstu jest Shlomit Beck z Izraela.

6 marca 2019 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Sprawiedliwych. Pamiętamy i honorujemy bohaterski wysiłek 6863 polskich Sprawiedliwych (uznanych za instancję Yad Vashem w dniu 1 stycznia 2018), którzy ratowali życie ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, ryzykując życiem własnym, a także życiem swoich rodzin.

Mariusz Matera

Pamiętamy, że tych 6863 polskich Sprawiedliwych to nie wszyscy pomagający Żydom w czasie okupacji. Wiemy, że było więcej Polaków i przedstawicieli innych narodowości, którzy podjęli ten wysiłek, ale, niestety, ich historie nie zostały jeszcze opublikowane. Pamiętamy również i te, otaczając je szacunkiem i czcią.

Zwłaszcza dzisiaj, w tych kruchych dniach napięć i sporów, naszą misją jest uhonorowanie polskich nie-Żydów, zachowujących pamięć o Żydach w ich społecznościach.

Niektórzy z grona szanownych historyków, księży, nauczycieli, aktorów i wielu innych osób otrzymali już wyrazy naszej wdzięczności. Jest jeszcze wielu innych, którzy zasługują na uznanie i cześć w nadchodzących latach.

Czesław Uszyński

Motywacja stojąca za działalnością nieżydowskich Polaków jest różnorodna. Zasadniczo głównym motorem napędowym jest poczucie ciekawości, dumy narodowej i utrwalenie pamięci. Niektórzy Polacy zgłębiali wątek rodzinnych opowieści zasłyszanych od swoich dziadków, o ich żydowskich sąsiadach. Przywołują pamięć o nich włączając światła i zapalając świece w Szabat na wspomnienie tych żydowskich rodzin.

Jedną z dobrze znanych ceremonii, honorujących Polaków utrwalających pamięć o żydowskich społecznościach, jest inicjatywa „Chroniąc pamięć” zainicjowana przez pana Michaela Traisona, żydowskiego adwokata z Chicago i Izraela. Ceremonia ta została zainicjowana ponad 20 lat temu.

Przez 22 kolejne lata wyróżniono blisko 300 wyjątkowych osób za to, co zrobili i nadal robią, aby zachować pamięć i dziedzictwo społeczności żydowskich, które kiedyś istniały.

XXIII uroczystość odbędzie się w tym roku 23 czerwca w Krakowie, w Żydowskim Muzeum Galicja.

W tym roku, po raz pierwszy w ceremonii „Chroniąc pamięć”, to wyróżnienie i zaszczyt przypadnie trzem obywatelom Chełma: Zbigniewie Lubaszewskiemu, pastorowi Czesławowi Uszyńskiemu i Mariuszowi Materze, którzy należą do grona naszych drogich przyjaciół. Wszyscy oni razem budują mosty między naszymi społecznościami i tworzą silne więzy na przyszłość.

Wszyscy mamy nadzieję, że w następnych latach pojawi się więcej honorowych obywateli Chełma, których wartościowe działania zostaną uhonorowani podczas tej ceremonii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here